Άρχισε στις 22/04/2021 από την Ταμειακή Υπηρεσία του Δήμου Ζακύνθου η απόδοση στους τραπεζικούς λογαριασμούς των δικαιούχων των οικονομικών ενισχύσεων για τις ζημίες από το Μεσογειακό Κυκλώνα «ΙΑΝΟΣ» στην οικοσκευή και για μικρής κλίμακας επισκευές για τις πρώτες και κύριες κατοικίες 454 νοικοκυριών, συνολικού ποσού 1.079.744,00 €
Τονίζεται ότι σύμφωνα με το άρθρο 271 του Νόμου 4555/2018 (ΦΕΚ 133/ 19-07-2018 Τεύχος Α’) τα ποσά αυτών των οικονομικών ενισχύσεων είναι ακατάσχετα και αυτού του είδους οι οικονομικές ενισχύσεις δεν κατάσχονται, ούτε συμψηφίζονται με οποιουδήποτε είδους ή κατηγορία οφειλών των δικαιούχων.
Σε ότι αφορά την εφάπαξ οικονομική ενίσχυση των νοικοκυριών για τις αποθήκες ή βοηθητικούς χώρους, αναμένεται, ακόμη, η έγκριση του υποβληθέντος από την 17/03/2021, αιτήματος χορήγησης της πίστωσης στο Δήμο από το Υπουργείο Εσωτερικών.