Στα εργαστήρια της Διεύθυνσης Εγκληματολογικών Ερευνών, βρίσκονται από χθες τα δύο πυροβόλα όπλα τύπου καλάσνικοφ, ώστε να εξεταστούν από τους ειδικούς του τμήματος.
Θυμίζουμε ότι το ένα, χρησιμοποιήθηκε στην δολοφονία του Ντίμη Κορφιάτη ενώ το δεύτερο βρέθηκε αχρησιμοποίητο, μέσα στο καμένο FIAT PANDA, που εντοπίστηκε λίγη ώρα μετά την δολοφονία, πίσω από το κοιμητήριο Αμπελοκήπων.
Οι δράστες μαζί με το ΙΧ, έκαψαν και τα δυο όπλα ώστε να μην αφήσουν κανένα δείγμα γενετικού υλικού.
Οι ειδικοί ερευνητές της Διεύθυνσης Εγκληματολογικών Ερευνών, αναμένεται να εξετάσουν τόσο αν τα δύο όπλα είχαν χρησιμοποιηθεί και στο παρελθόν όσο και αν υπάρχει κάποιο γενετικό υλικό που θα το οδηγήσει στην ταυτότητα των δραστών.
Το καλάσνικοφ που χρησιμοποιήθηκε έφερε 19 διάσπαρτα τραύματα. Από αυτά, τα 18 δεν ήταν άμεσα θανατηφόρα, αλλά η μία σφαίρα που του έκοψε το νήμα της ζωής ακολούθησε μία τρελή πορεία από την κοιλιακή χώρα μέχρι το κρανίο. Η σφαίρα μπήκε από τη δεξιά κοιλιακή χώρα και ακολούθως πέρασε από το συκώτι, τον πνεύμονα και την καρδιά, μπήκε στο σπονδυλικό σωλήνα και έφτασε μέχρι το κρανίο.
Σφαίρες δέχτηκε σε όλο του το σώμα, μεταξύ άλλων και στα δύο του πόδια, ενώ 4 βλήματα βρέθηκαν μέσα στο σώμα του, σε διαφορετικά σημεία στο θώρακα, στην κοιλιά και το κεφάλι. Μία από τις πολλές σφαίρες τον βρήκε στο πρόσωπο αλλά πέρασε ξυστά και προκάλεσε τραύματα πιο επιφανειακά.
Η νεκροτομή έγινε από τον ιατροδικαστή Ανδρέα Γκότση και κράτησε πέντε ολόκληρες ώρες. Στα αξιοσημείωτα για την ιατροδικαστική από επιστημονικής πλευράς είναι η πορεία της θανατηφόρας σφαίρας που αφαίρεσε τη ζωή του 54χρονου
ΦΩΤΟ ΑΡΧΕΙΟΥ
Ακολουθήστε το Ermisnews.gr στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι τα τελευταία νέα από τη Ζάκυνθο, την Ελλάδα και τον κόσμο.