Τις τελευταίες εξελίξεις γύρω από το Ναυάγιο, που περιλαμβάνουν τόσο τη δημόσια συζήτηση που συνεχίζεται από τους τοπικούς παράγοντες, όσο και την απόφαση που πήρε το Περιφερειακό Συμβούλιο Ιονίων Νήσων κλήθηκε να σχολιάσει μιλώντας στο ραδιόφωνο του Ερμή ο Μητροπολίτης Δωδώνης Χρυσόστομος, που ξεκαθάρισε πως η Εκκλησία δε θα ανακοινώσει τις επόμενες κινήσεις της στο ραδιόφωνο, αλλά θα εξαντλήσει όλα τα διαθέσιμα μέσα για να αποτρέψει τον σχεδιασμό που έχει ανακοινωθεί για Ανώνυμη Εταιρεία.
«Προσωπικά έχω περάσει την ταλαιπωρία του εκβιασμού από την ΠΙΜΑΝΑ , την απόπειρα να μου δώσουν χρήματα που δε δέχτηκα, τα δικαστήρια που έχουν γίνει και έχουμε κερδίσει, την πραγματικότητα και την αλήθεια γύρω από την περιοχή και τέλος το ασαφές και επιλήψιμο Νομοσχέδιο που προετοιμάζουν» δήλωσε αρχικά ο Μητροπολίτης Δωδώνης θέλοντας να ξεκαθαρίσει πως η Εκκλησία είναι προετοιμασμένη για τις «μάχες» που θα ακολουθήσουν και αν και στόχος είναι το ζήτημα του Νομοσχεδίου να λήξει …ειρηνικά.
“Θα χρησιμοποιήσουμε όλα τα ειρηνικά μέσα για τις αντιδράσεις μας αλλά υπάρχουν και τα Δικαστήρια”
«Ερωτώ ευθέως αν ο ύψος σε απόσταση 150 μέτρων θα ισχύσει για όλη τη Ζάκυνθο. Επειδή δεν έχει γίνει προσφυγή ο αιγιαλός θα φτάσει μέχρι τις Βολίμες και το Βασιλικό; Το δεύτερο ερώτημα που θέλω να θέσω δημόσια είναι αν στην Ανώνυμη Εταιρεία θα επιτραπεί η παρέμβαση στην αναδασωτέα έκταση, στην οποία η Εκκλησία δεν μπορούσε να παρέμβει. Τέλος, όταν κάναμε ένα ολοκληρωμένο σχέδιο για την περιοχή, κάλεσα αυτούς που σήμερα κόπτονται αλλά δεν ανταποκρίθηκαν» σημείωσε ο Μητροπολίτης σχολιάζοντας πως ο ίδιος ο Υπουργός Τουρισμού δήλωσε άγνοια για το Σχέδιο της Εκκλησίας.
«Όλα τα μέσα τα ειρηνικά θα τα χρησιμοποιήσουμε αλλά ευτυχώς υπάρχουν και τα Δικαστήρια» υπογράμμισε, επαναλαμβάνοντας τις σοβαρές επιφυλάξεις που προκύπτουν από το γεγονός ότι η Κυβέρνηση επιλέγει τη δημιουργία μια Ανώνυμης Εταιρείας, με έδρα την Αθήνα που αύριο μπορεί να πουλήσει μετοχές στην Πιμάνα και αφήνει εκτός το Δήμο αλλά και την Εκκλησία.
«Αν μας συμπεριελάμβαναν θα είχαμε δικαίωμα να ασκήσουμε βέτο. Δεν είναι τυχαίο πως δεν συμπεριέλαβαν ούτε εμάς αλλά ούτε και το Δήμο» ανέφερε ο Μητροπολίτης Δωδώνης, που ξεκαθάρισε πως δεν σκοπεύει να συζητήσει δημόσια σε υποθετική βάση και να ανακοινώσει σε…προγραμματικές δηλώσεις τις ενέργειες που θα κάνει η Εκκλησία,
Μεταξύ άλλων ανέφερε πως βρισκόμαστε λίγο πριν την Μεγάλη Εβδομάδα που δεν του επιτρέπει να ασχοληθεί με τις αντιδράσεις και τις τοποθετήσεις των τοπικών παραγόντων για το θέμα του Ναυαγίου.
ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΑ: Ο Σταύρος Κοντονής απαντά σε όλους και για όλα, από τις σελίδες του ΕΡΜΗ | ErmisNews.gr
Δ. Ακτύπης: Δυο ακόμα εμβολιαστικές γραμμές Pfizer στη Ζάκυνθο | ErmisNews.gr
Ακολουθήστε το Ermisnews.gr στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι τα τελευταία νέα από τη Ζάκυνθο, την Ελλάδα και τον κόσμο.