Για τα μέτρα που βρίσκονται σε ισχύ για τον περιορισμό εξάπλωσης του κορονοϊού στη χώρα μας μίλησε σήμερα (23/04), ο υφυπουργός Πολιτικής Προστασίας Νίκος Χαρδαλιάς, κατά την τακτική ενημέρωση για την πορεία της πανδημίας στο υπουργείο Υγείας.
Όπως ανέφερε ο υφυπουργός της Πολιτικής Προστασίας Νίκος Χαρδαλιάς τα κρούσματα αφορούν ασθενείς αλλά και προσωπικό της κλινικής «Ταξιάρχαι» στο Περιστέρι. Σύμφωνα με όσα είπε ο κ. Χαρδαλιάς έχουν επιβεβαιωθεί 28 κρούσματα κορονοϊού. Αναλυτικότερα, πρόκειται για 11 μέλη του νοσηλευτικού προσωπικού, 13 ανθρώπους που κάνουν αιμοκάθαρση καθώς επίσης και 4 άτομα που νοσηλεύονται εκεί.
Τα κρούσματα καταγράφηκαν, έπειτα από ιχνηλάτιση που πραγματοποιήθηκε σε ασθενή, θετικό στον ιό ο οποίος είχε πάει για αιμοκάθαρση την προηγούμενη εβδομάδα στην εν λόγω κλινική, παρουσίασε όμως πυρετό με αποτέλεσμα να νοσηλευτεί. Επίσης, κατά την ενημέρωση των συντακτών ο Νίκος Χαρδαλιάς επεσήμανε πως η δομή τίθεται σε καραντίνα.
Μάλιστα ο κ. Χαρδαλιάς έστειλε αυστηρό μήνυμα στους υπεύθυνους της εν λόγω δομής τονίζοντας πως θα ελεγχθούν και σημείωσε: «Εκπτώσεις στην άσκηση των καθηκόντων όσων διαχειρίζονται ανθρώπινη ζωή δεν πρόκειται να υπάρξουν για κανέναν».
Ο υφυπουργός Πολιτικής Προστασίας ανέφερε πως υπάρχει παράταση των περιοριστικών μέτρων για ακόμα μία εβδομάδα, έως τις 4 Μαΐου.
Ο κ. Χαρδαλιάς σημείωσε πως θα υπάρχει σταδιακή επιστροφή στην καθημερινή κανονικότητα.
Το γεγονός ότι δούλεψαν τα μέτρα μας επιτρέπει να μιλάμε για την επόμενη φάση, σταδιακής και προσεκτικής επιστροφής στην πραγματικότητα. Είναι ξεκάθαρο ότι και νέα κρούσματα θα έχουμε και θα χάνουμε ανθρώπους μας. Η νόσος δεν εξαλείφθηκε.
Τα περιοριστικά μέτρα παρατείνονται μέχρι τις 4 Μαΐου και η μετάβαση στην κανονικότητα θα εφαρμοστεί σε δυο φάσεις, Μάιο και Ιούνιο και με χρονική απόσταση 14 ημερών. Θα γίνεται βδομάδα ανά βδομάδα.
Αναφερόμενος στην Νέα Σμύρνη της Λάρισας ανακοίνωσε πως η καραντίνα ισχύει έως τις 30 Απριλίου. Ανοίγουν επίσης από αύριο οι λαϊκές αγορές στην Θεσσαλία από το Σάββατο 25 Απριλίου και αύριο ολοκληρώνεται η καραντίνα στην κοινότητα Μεσοποταμίας.