Διπλασιάζεται το πρόστιμο σε 300 ευρώ για άσκοπη μετακίνηση το Πάσχα, είπε κατά τη σημερινή ενημέρωση για τον κορωνοϊό ο υφυπουργός Πολιτικής Προστασίας και Διαχείρισης Κρίσεων, Νίκος Χαρδαλιάς.
Η πρωτόγνωρη κατάσταση που αντιμετωπίζουμε έχει αλλάξει τα πάντα γύρω μας. Οι 9 στους 10 δηλώνουν ότι θα γιορτάσουν με βάση τους κανόνες που επιβάλλουν οι συνθήκες. Τους ευχαριστούμε και τους ευγνωμονούμε, είπε ο Νίκος Χαρδαλιάς.
Ο κ. Χαρδαλιάς είπε όμως ακόμα ότι οι λίγοι που λένε ότι δεν θα ακολουθήσουν τις οδηγίες θα πάρουν στο λαιμό τους τους υπόλοιπους. Λένε ότι θα κάνουν ετοιμασίες και ότι δεν θα ακολουθήσουν κανέναν κανόνα. Την ημέρα του Πάσχα ισχύουν όλα τα μέτρα που έχουμε πάρει. Για να προασπίσουμε την προσπάθεια είμαστε υποχρεωμένοι να ανακοινώσουμε δυο επιπλέον μέτρα.
Το πρώτο είναι ότι από το Μ. Σάββατο στις 9 το βράδυ και έως την Κυριακή του Πάσχα τα μεσάνυχτα διπλασιάζεται το πρόστιμο.
Επιπρόσθετα, ο κωδικός Β4 θα ελέγχεται σαρωτικά από τις αρχές, ως προς το σημείο αναχώρησης και τον ακριβή προορισμό προορισμού, ενώ δεν μπορούν να βρίσκονται περισσότερα από 2 άτομα στο αυτοκίνητο. Αν υπάρξει παράβαση θα επιβάλλεται 300 ευρώ πρόστιμο και αφαίρεση πινακίδων και 150 ευρώ πρόστιμο στον συνοδηγό.
Επίσης επανέλαβε ότι θα είναι κλειστές οι εκκλησίες για τους πιστούς, όπως και τα κοιμητήρια.
Οι λειτουργίες θα γίνονται χωρίς την παρουσία πιστών. Θα προσευχηθούμε στο σπίτι, δεν θα πάμε στους επιταφίους, ανέφερε χαρακτηριστικά.
Όσον αφορά τους ελέγχους σε κομβικά σημεία στη χώρα, καταγράφηκαν 285 παραβάσεις.
Τέλος ολοκληρώνεται η διαδικασία ελέγχου-ανίχνευσης στη Θεσσαλία. Στην ενότητα της Λάρισας εντοπίσθηκε ακόμη ένα νέο κρούσμα και στις υπόλοιπες περιοχές όλα τα δείγματα(συνολικά 416) όλα ήταν αρνητικά.