Αρνητικά βγήκαν και τα δύο τελευταία δείγματα για κορονοϊό
Την απαγόρευση των θαλάσσιων λουτρών επεσήμανε μιλώντας στον –Ε- ο Πρόεδρος της Επιτροπής λοιμώξεων του Νοσοκομείου Ζακύνθου Αθανάσιος Μάρκου, με αφορμή πληθώρα ερωτημάτων της κοινής γνώμης που λόγω της ανόδου της θερμοκρασίας ζητά να κολυμπήσει στη θάλασσα.
«Προς το παρόν ισχύει η απαγόρευση και για τα θαλάσσια μπάνια. Εκτιμώ ότι αυτό θα επεκταθεί χρονικά και πέρα των ισχυόντων περιορισμών, ακόμα και μετά την όποια σταδιακή άρση των μέτρων απαγόρευσης. Δηλαδή θα επανεκτιμηθεί (με βάση τα τότε ισχύοντα δεδομένα), για το κατά πόσο αποτελεί παράγοντα μεταδοτικότητας του ιού και κάτω από ποιές συνθήκες για να επιτραπούν τα θαλάσσια μπάνια» ανέφερε ο κ. Μάρκου.
Αναφορικά με τα δύο τελευταία δείγματα που ελήφθησαν, ο κ. Μάρκου έκανε γνωστό ότι ήλθαν τα αποτελέσματα και είναι αρνητικά στον κορονοίό.
Για τις ημέρες της Μ. Εβδομάδας και του Πάσχα που έρχονται, ο κ. Μάρκου είπε ότι πρέπει να συνεχίσουμε να μένουμε στα σπίτια μας για να περιορίσουμε τη διασπορά του ιού που έχει μεγάλη μεταδοτικότητα.
«Περιορίζουμε αυστηρά τις μετακινήσεις μας, κάτι που είναι ευκολότερο στη Ζάκυνθο και είναι νησί. Αυτό τον ιό δεν τον γνωρίζουμε, ίσως να έχει τη συμπεριφορά των προηγούμενων αλλά ίσως έχει κι αφού δεν έχουμε τα φάρμακα για τη θεραπεία του παίρνουμε τα μέτρα περί μη διασποράς» ανέφερε χαρακτηριστικά.
Της Αγγελικής Ξενόφου
Μεταδοτικός από την θάλασσα???? είμαστε σοβαροί??
Κυρία Θεοδόση, ο κ. Μάρκου δεν αναφέρει ότι ο ιός μεταδίδεται μέσω θαλάσσης. Το μέτρο απαγόρευσης των θαλασσίων λουτρών εφαρμόστηκε προκειμένου για να μην υπάρχει συνωστισμός στις παραλίες με τους λουόμενους. Σας υπενθυμίζω ότι η Χώρα είχε ήδη τα πρώτα κρούσματα με κορονοϊό και τους πρώτους θανάτους, αλλά οι Έλληνες συνέχιζαν να απολαμβάνουν τα καφεδάκια τους στις καφετέριες, συνέχιζαν να συνωστίζονται στα σούπερ μάρκετ. Ακόμη και τώρα χρησιμοποιούν τον κωδικό της μετακίνησης τύπου Β και συγκεκριμένα για τη σωματική άσκηση, καθημερινά… Πραγματικά με ξεπερνάει η συμπεριφορά τους λαμβάνοντας υπόψη ότι άνθρωποι που δεν είχαν ασκηθεί το προηγούμενο διάστημα χρησιμοποιούν αυτή τη δυνατότητα του συστήματος για να βγουν από το σπίτι τους. Οπότε, φανταστείτε τι έχει να γίνει όταν θα επιτραπούν τα θαλάσσια μπάνια…. Οφείλουμε όλοι να παραμείνουμε στα σπίτια μας, να μην κάνουμε άσκοπες μετακινήσεις, να κρατάμε αποστάσεις ασφαλείας, να έχουμε καλή ατομική υγιεινή για να προστατέψουμε τους παππούδες και τις γιαγιάδες μας και τις ευπαθείς ομάδες του πληθυσμού για όσο διάστημα χρειαστεί.
Με εκτίμηση
Η μετάδοση από τη θάλασσα δεν αφορά το νερό, αλλά τον συνωστισμό των λουόμενων σε αυτήν.