Μετά από εισήγηση της υποεπιτροπής των Λοιμωξιολόγων και της Εθνικής Επιτροπής Προστασίας της Δημόσιας Υγείας έναντι του κορωνοΐου Covid-19 στο πλαίσιο της επιδημιολογικής επιτήρησης της χώρας ανά Περιφερειακή Ενότητα και Δήμο σε εβδομαδιαία βάση, η Κυβέρνηση προχωρά στην υιοθέτηση και εφαρμογή ειδικών, τοπικού χαρακτήρα μέτρων για τις Περιφερειακές Ενότητες Ζακύνθου και Χανίων, οι οποίες και μεταφέρονται στο κόκκινο (επίπεδο 4) λόγω αυξημένου επιδημιολογικού φορτίου (+69% για τη Ζάκυνθο και +54% για τα Χανιά σε εβδομαδιαία βάση).
Πιο συγκεκριμένα, από την Παρασκευή 6 Αυγούστου στις 06:00 το πρωί θα ισχύουν τα κάτωθι:
- Απαγόρευση κυκλοφορίας από 01:00 το βράδυ έως 06:00 το πρωί, με εξαίρεση λόγους εργασίας και σοβαρούς λόγους υγείας.
- Απαγόρευση μουσικής καθ’ όλο το εικοσιτετράωρο σε καταστήματα υγειονομικού ενδιαφέροντος και ψυχαγωγίας.
Τα μέτρα ισχύουν μέχρι την Παρασκευή 13 Αυγούστου και θα αξιολογηθούν εκ νέου από την Επιτροπή την επόμενη εβδομάδα.
Επίσης, υπενθυμίζουμε ότι τόσο στις συγκεκριμένες περιοχές, όπως και σε όλη την επικράτεια, απαγορεύεται η διενέργεια οποιασδήποτε μορφής εκδηλώσεων έναντι οποιασδήποτε μορφής ανταλλάγματος, με φυσική παρουσία πλήθους άνω των είκοσι (20) ατόμων σε ιδιωτικό, μη επαγγελματικό χώρο. Το διοικητικό πρόστιμο σε περίπτωση παράβασης ανέρχεται από 50.000 έως 200.000 ευρώ για τον μισθωτή ή παραχωρησιούχο του ιδιωτικού, μη επαγγελματικού χώρου, στον οποίο έλαβε ή λαμβάνει χώρα η εν λόγω εκδήλωση.
Σημειώνεται επίσης ότι οι Δήμοι Ρόδου και Ιητών (Ιος) ανεβαίνουν στο πορτοκαλί (επίπεδο 3) με αυξημένη επιτήρηση, ενώ στις υπόλοιπες περιοχές της επικράτειας δεν παρατηρείται ανησυχητική διαφοροποίηση ως προς το επιδημιολογικό φορτίο.
Καλούμε τους κατοίκους, τους επισκέπτες και τους επαγγελματίες των εν λόγω περιοχών σε πιστή τήρηση των μέτρων, ώστε να ελεγχθεί και να περιοριστεί η διασπορά του ιού.
Μπορεί κάποιος να μας πει στο ναρκοπορνονησο γιατί κράτησε μόνο τρεις μέρες.Λεω τώρα αλλιώς τα παράπονά σας στο βουλευτή.
Dear Ermi
Mia poli megali aporia mas diakatexi gia mines tora mia kai parakolouthoume poli stena ta (tektenomena tou IOU..) idios stin Zakintho pou apo tin mia stigmi stin alli tis ALAZOUN xromata ! Aspro kitrino portokali KOKKINO ! Stin Ellada exome dekades filous kai sigeneis idios stin Zakintho. Rotame na mathoume apo olous an einai kala oi opioi oloi mazi arithmoun pano apo kamia 300ria. Kaneis ma KANEIS den mas eipe oti kapios apo tous dikous tous filous h siggeneis, tous dikous mas siggeneis kai filous pou o arithmos afxanete kata dekades, den mathame oti OUTE ENAS NOSISE APO TO COVIN !!! Apo pou briskonte oi xiliades (molismenoi pou exoun kataklisi Nosokomeia se olloi ti xora ?) MISTIRIO ! To aplo kriologima to alergiko sinaxi tis epoxis, me kataroi tis mitis,tsuximo sta matia fagoura sta autia kai fternisma, ligos piretos kai gargalisma tou laimou, exei ONOMA COVIN TORA kai exei trelani tous anothen KAI TREXOUN ME TIS SIRIGES STO XERI ???? Gia na gnorisoume kai emeis ta simtomata tou IOU…na min ta mberdevoume ! PIA einai ta simtomata tou COVIN loipon peran auton tou SINAXIOU ? Dioti apo auta pou diabazoume, an kai exoume PLIRI gnosi ton epoxiakon siptomaton pou anaferoume anotero, einai akrivos ta idia pou tosa ma tosa xronia PERNAME kathe epoxi !! kapios na mas enimerosi FOR (covin-simtoms) ?
Take care Ermi !!
Marla