Ο Διευθυντής της Νοσηλευτικής κλινικής του Νοσοκομείου
Την πορεία του νοσηλευτικού ιδρύματος του νησιού μας τις ημέρες του κορονοϊού σχολίασε μιλώντας στον –Ε- ο Διευθυντής της νοσηλευτικής υπηρεσίας Αντώνης Λευτάκης ο οποίος επεσήμανε πως το νησί μας επιδημιολογικά πήγε πολύ καλά.
Στο ίδιο μήκος κύματος και η Ελλάδα πήγε καλά και ενισχύθηκε ο ρόλος του Εθνικού Συστήματος Υγείας, συμπλήρωσε ο κ. Λευτάκης που στάθηκε ιδιαίτερα στο ρόλο των νοσηλευτών αυτή την χρονική περίοδο.
«Στις 12 Μαΐου ήταν η παγκόσμια ημέρα του νοσηλευτή και έχει καθιερωθεί από το 1965 για την αναγνώριση της προσφοράς τους στα δρώμενα και την κοινωνία. Αυτό αποφασίστηκε από το διεθνές συμβούλιο νοσηλευτών και την διεθνή επιτροπή του ερυθρού σταυρού.
Το 2020 αναδείχτηκε από τον Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας ως παγκόσμιο έτος νοσηλευτών και μαιών, κάτι που ήταν προφητικό γιατί η ανακήρυξη έγινε στην αρχή του έτους, πριν την πανδημία δηλαδή» σημείωσε ο κ. Λευτάκης και ειδικότερα γι’ αυτές τις ημέρες είπε: «Το μήνυμα είναι ότι οι νοσηλευτές αξίζουν τον έπαινο, τα ευχαριστώ και την προστασία εν μέσω του κορονοϊού. Η ένωση νοσηλευτών Ελλάδος στο φετινό της μήνυμα επισημαίνει πως οι νοσηλευτές αιμοδοτούν το ΕΣΥ και δεν θα μπορούσαν να ήταν αλλιώς αφού νοσηλευτές και γιατροί είναι οι κύριοι πυλώνες του ΕΣΥ μαζί με τους άλλους εργαζόμενους».
Για τον τρόπο με τον οποίο οι λαοί εξέφρασαν το ευχαριστώ στους νοσηλευτές ο κ. Λευτάκης δήλωσε: «Η αναγνώρισή μας ήταν συγκινητική για τον τρόπο με τον οποίο εκφράστηκε στην Ελλάδα και τις άλλες χώρες.
Ξεκίνησε από την Ιταλία, πήγε στην Ισπανία, την Αγγλία και τις άλλες ευρωπαϊκές χώρες. Εδώ βγήκε η ίδια η σύζυγος του πρωθυπουργού Μαρέβα Μητσοτάκη που προέτρεψε τον κόσμο να βγει και να χειροκροτήσει τους νοσηλευτές και όλους αυτούς που είναι στην πρώτη γραμμή της μάχης. Το ίδιο συνέβη και στη Ζάκυνθο. Το μήνυμα ήταν πως οι νοσηλευτές λυγίζουν για να μπορέσουν να μείνουν όρθιοι οι πολίτες.
Επίσης ήταν συγκινητική χειρονομία αυτών που έκαναν προσφορές στο νησί μας και έφεραν υλικό όπως γάντια, μάσκες κλπ.».
Για την πορεία μας στην πανδημία ο Διευθυντής της νοσηλευτικής ανέφερε:
«Η Ζάκυνθος επιδημιολογικά πήγε πολύ καλά καθώς είχε μόνο 6 κρούσματα. Μεσολάβησαν 40 ημέρες που ήταν αποστειρωμένη και συνεχίζει έτσι.
Δικαιολογημένη τώρα η αγωνία λόγω των μετακινήσεων και θέλει επαγρύπνηση
Σήμερα που μιλάμε δεν έχουμε κανένα πρόβλημα και οι λήψεις δειγμάτων βγήκαν αρνητικές όλες, εκτός από τα 6 περιστατικά που αναφέραμε. Τώρα θέλω να πιστεύω πως θα συνεχίσουμε να πηγαίνουμε καλά και πρέπει να τηρούμε τα μέτρα που ανακοινώνει η Επιτροπή με τον κ. Τσιόδρα και τον κ. Χαρδαλιά. Σε μας υπάρχει ένας προβληματισμός για το πως θα κινηθεί ο κόσμος το καλοκαίρι αλλά πρέπει να λειτουργήσουμε συνδυαστικά. Αυτή τη στιγμή τα προβλήματα είναι οι εσωτερικές μετακινήσεις, ειδικά από τα μεγάλα αστικά κέντρα όπου είχαμε επιπολασμό του νοσήματος του κορονοϊού. Επίσης αυτοί που θα μετακινηθούν από το εξωτερικό και θα έλθουν στη χώρα μας.
Θα έχουμε ένα ποσοστό ασυμπτωματικών φορέων που δεν θα τους έχουν εντοπίσει ούτε στα κράτη τους καθώς δεν θα έχουν νοσήσει. Θέλει λοιπόν επαγρύπνηση! Εμείς από το 1920 με την ισπανική γρίπη έχουμε να γνωρίσουμε τέτοιες καταστάσεις και σε τόσο μεγάλη έκταση. Το σύστημα δέχτηκε πίεση και υπήρξε μεγάλη ζήτηση υπηρεσιών. Πρέπει να δώσουμε συγχαρητήρια σε όλους αυτούς που δούλεψαν».
Για το πώς βίωσε το νησί μας τον κορονοϊό ο κ. Λευτάκης είπε πως «άμεσα οι διοικήσεις ΥΠΕ, Νοσοκομείου και οι άλλοι εμπλεκόμενοι άρχισαν ταυτόχρονα με συσκέψεις και λήψη μέτρων.
Έγινε η διαλογή στην πύλη, ελεγχόμενο επισκεπτήριο και με το business plan ο καθένας ήξερε ποια ήταν η δουλειά του, άνοιξε η ΜΕΘ και η κορονοκλινική η οποία φιλοξένησε 40 με 45 ασθενείς.
Τελικά αυτοί που έμειναν στην κονοκλινική δεν είχαν κορονοϊό. Ήλθε το κοντέινερ για τη διαλογή των ασθενών και όλη η διαλογή έγινε έξω από το Νοσοκομείο, ενώ απαγορεύτηκε η κίνηση στις κλινικές για να μην υπάρξει διασπορά.
Τα διαχειριστήκαμε όλα τα περιστατικά με τα δεδομένα πρωτόκολλα. Δοκιμάστηκε το σύστημα, δοκιμαστήκαμε κι εμείς, τόσο σαν άνθρωποι όσο και σαν επιστήμονες. Το μόνο που μας φόβισε ήταν το άγνωστο γιατί στην αρχή δεν γνωρίζαμε πράγματα για την μετάδοση του ιού, για τις μεταλλάξεις του, ενώ γνωρίζαμε πως έχει υψηλή μεταδοτικότητα και παθολογικότητα».
Τέλος αναφερόμενος σε ένα από τα πιο σημαντικά αιτήματα του κλάδου ο κ. Λευτάκης είπε: «Τα αιτήματά μας είναι επίκαιρα και ένα από τα πιο διαχρονικά είναι να μας αναγνωριστεί ότι από τη δουλειά μας ερχόμαστε σε επαφή με μολυσματικά και κινδυνεύουμε. Ζητάμε λοιπόν να ενταχθούμε στα βαρέα και ανθυγιεινά» και κατέληξε με την θετική πορεία της ώρας μας σημειώνοντας πως η Ελλάδα έκανε το θαύμα της προς απογοήτευση ορισμένων.
Της Αγγελικής Ξενόφου