Αντιπαραθέσεις προκλήθηκαν στην τελευταία συνεδρίαση της Οικονομικής Επιτροπής του Δήμου που πραγματοποιήθηκε το πρωί της Μεγάλης Πέμπτης με αφορμή τις παρεμβάσεις που γίνονται στο οικόπεδο του ΦΟΔΣΑ πίσω από τον καυστήρα, στο σημείο δηλαδή που τα τελευταία χρόνια γινόταν η εναπόθεση των ογκωδών απορριμμάτων.
Πρόκειται για μια περιοχή στην οποία καταλήγουν τα ογκώδη εδώ και αρκετά χρόνια και για την οποία υπάρχουν πορίσματα της Επιτροπής Περιβάλλοντος για τα σοβαρά περιβαλλοντικά προβλήματα που προκαλεί και την ανάγκη άμεσης αποκατάστασης.
Εδώ και λίγους μήνες όμως και πιο συγκεκριμένα μετά το σφοδρό πέρασμα του ΙΑΝΟΥ η κατάσταση στην περιοχή επιβαρύνθηκε ακόμη περισσότερο, μια που στο οικόπεδο συγκεντρώθηκαν τεράστιες ποσότητες από κλαδιά, φερτά υλικά, ογκώδη και άλλα αντικείμενα τα οποία προέρχονταν από τους καθαρισμούς και τις απομακρύνσεις υλικών που έγιναν από δρόμους, κοινόχρηστους χώρους, αλλά και σπίτια.
Το είδος και η νομιμότητα των παρεμβάσεων που γίνονται στο οικόπεδο και περιλαμβάνουν χωματουργικά έργα για να σκεπαστούν τα απορρίμματα, είχαν προκαλέσει αντιδράσεις στην προηγούμενη συνεδρίαση της Επιτροπής από τον τ. Αντιδήμαρχο Ανδρέα Μαρινάκη που μίλησε για παράνομες παρεμβάσεις. Αν και είχε προηγηθεί η διαγραφή του κ. Μαρινάκη από τον συνδυασμό της πλειοψηφίας, ο ανεξάρτητος πλέον δημοτικός σύμβουλος παρευρέθηκε και στην τελευταία συνεδρίαση της Οικονομικής Επιτροπής , ασκώντας νέο κύκλο κριτικής.
Θέμα συζήτησης στην Επιτροπή ήταν η απευθείας ανάθεση των εργασιών σε εργολάβο με το ποσό των 70.000 ευρώ από χρήματα μέσα από τη διαδικασία του κατεπείγοντος.
Η αρχική εισήγηση έγινε από το Διευθυντή Καθαριότητας Δ. Τουρκάκη, ο οποίος ανέφερε πως ο ίδιος με εισήγηση του προς το Δήμαρχο τον περασμένο Φλεβάρη ζητούσε να ληφθούν άμεσα μέτρα για την προσωρινή λύση του προβλήματος.
Στην εισήγηση του αναφέρθηκε στις τεράστιες ποσότητες υλικών που κατέληξαν εκεί μετά τον ΙΑΝΟ, τονίζοντας πως επρόκειτο για το μοναδικό διαθέσιμο χώρο, ενώ εκτός από τον κίνδυνο πυρκαγιάς, υπάρχει κίνδυνος να παρασυρθούν κλαδιά ή άλλα υλικά στην περιοχή του αεροδιαδρόμου.
Ο Δήμαρχος στην συνέχεια τόνισε πως ακολουθήθηκε η διαδικασία του κατεπείγοντος μια που το νησί μας συνεχίζει να βρίσκεται σε κατάσταση έκτακτης ανάγκης λόγω του ΙΑΝΟΥ ενώ υπογράμμισε πως αν ο Δήμος είχε ακολουθήσει άλλες διαδικασίες το κόστος θα ήταν τριπλάσιο. Σημείωσε πως η απόφαση της ανάθεσης έχει ήδη αναρτηθεί στη ΔΙΑΥΓΕΙΑ και συμπλήρωσε πως μέχρι και σήμερα η Πυροσβεστική στέλνει στο Δήμο να έγγραφα για την απομάκρυνση δέντρων και κλαδιών που έριξε ο ΙΑΝΟΣ σε δασικές περιοχές και δρόμους.
Ο κίνδυνος πρόκλησης πυρκαγιάς ήταν αυτός στον οποίο επέμεινε ιδιαίτερα ο Δήμαρχος, φέρνοντας το παράδειγμα της Κεφαλονιάς όπου ξέσπασε φωτιά στο χώρο εναπόθεσης των ογκωδών προκαλώντας τεράστια προβλήματα. Τέλος, κάλεσε όποιον έχει στοιχεία για παρανομίες να τα πάει στη Δικαιοσύνη και υπογράμμισε πως τεχνηέντως κάποιοι παραβλέπουν την ουσία που είναι η λύση στο πρόβλημα.
Ο δημοτικός σύμβουλος Α. Μαρινάκης έθεσε μια σειρά από ερωτήματα για την νομιμότητα των διαδικασιών και την ύπαρξη μελέτης, ενώ ανέφερε πως το χώμα που έχει πέσει είναι πολύ και θα προκληθεί πρόβλημα σε περίπτωση βροχής. Ο δημοτικός σύμβουλος Σ. Καρακάς ρώτησε γιατί δεν έγινε διαγωνισμός, ενώ ο δημοτικός Α. Ξένος σημείωσε πως η περιοχή αποτελεί μια παλιά αμαρτία, την οποία και ο ίδιος κλήθηκε να αντιμετωπίσει κατά το παρελθόν. Σχολίασε όμως πως ο Δήμος υπάρχει περίπτωση να έπεσε στην «παγίδα» ενός εργολάβου που είχε διαθέσιμο χώμα και έπρεπε να το ξεφορτωθεί, ενώ αναρωτήθηκε τι ενέργειες έχουν γίνει για την οριστική αποκατάσταση του χώρου.
Ο Δήμαρχος απάντησε πως στην περιοχή θα γίνουν αντιπλημμυρικές παρεμβάσεις και στόχος είναι η οριστική αποκατάσταση.
Η απόφαση ελήφθη κατά πλειοψηφία με τους κ.κ. Ξένο και Αβράμη να ψηφίζουν παρών, ενώ ο κ. Καρακάς ψήφισε κατά.
Μ.Π.
Ακολουθήστε το Ermisnews.gr στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι τα τελευταία νέα από τη Ζάκυνθο, την Ελλάδα και τον κόσμο.