Εβδομάδα προσαρμογής φαίνεται να είναι αυτή που ξεκινά για το μέτρο της υποχρεωτικής διενέργειας self test σε εργαζόμενους συγκεκριμένων κλάδων της οικονομίας καθώς η πλατφόρμα για την καταχώρηση των αποτελεσμάτων αναμένεται να ανοίξει σήμερα Δευτέρα μέχρι και την Κυριακή 25 Απριλίου.
Μέχρι και το βράδυ της περασμένης Παρασκευής οι φαρμακοποιοί δεν είχαν λάβει οδηγίες για την χορήγηση των Self test σε πολίτες πλην των μαθητών και εκπαιδευτικών των Λυκείων και καθώς μεσολάβησε Σαββατοκύριακο, η διανομή αναμένεται να ξεκινήσει σήμερα Δευτέρα.
Εβδομάδα προσαρμογής αυτή που ξεκινά, υποχρεωτικό το self test για πολλούς εργαζόμενους
Όπως έγινε γνωστό από τον Πρόεδρο του Συλλόγου Φαρμακοποιών Ζακύνθου Α. Βίτσο τα φαρμακεία της Ζακύνθου έχουν ήδη διπλασιάσει τα αποθέματα σε self test ενώ πλέον η προμήθεια τους γίνεται σε ατομικές συσκευασίες και όχι σε συσκευασίες των 25 τεμαχίων που απαιτούσαν το διαχωρισμό τους από τους ίδιους τους φαρμακοποιούς ώστε να τα παραλάβουν οι δικαιούχοι.
Σε δελτίο τύπου που εξέδωσε ο Πανελλήνιος Φαρμακευτικός Σύλλογος αναφέρεται:
«Σύμφωνα με δηλώσεις του Αρμόδιου Υπουργού Εργασίας κ. Κωστή Χατζηδάκη, οι εργαζόμενοι που έχουν την υποχρέωση διενέργειας Self-Test μπορούν να δηλώσουν το αποτέλεσμα στην ειδική πλατφόρμα από την Δευτέρα 19 Απριλίου μέχρι και την Κυριακή 25 Απριλίου. Κατόπιν αυτού δεν υπάρχει λόγος να σπεύσουν στα φαρμακεία όλοι οι εργαζόμενοι την πρώτη μέρα εφαρμογής του μέτρου . Επίσης για μια ακόμη φορά επαναλαμβάνουμε προς όλους όσοι έχουν την υποχρέωση διενέργειας Self-Test να αποφεύγουν να προσέρχονται στα φαρμακεία στην διάρκεια των εφημεριών (διημέρευση – διανυκτέρευση) για λόγους προστασίας της Δημόσιας Υγείας και για να μην διαταράσσεται η ομαλή λειτουργία των φαρμακείων και η απρόσκοπτη εξυπηρέτηση των πολιτών για φάρμακα»
Μιλώντας το πρωί της περασμένης Παρασκευής στο ραδιόφωνο του Ερμή, ο Πρόεδρος της Ένωσης Φοροτεχνικών Ν. Τσουκαλάς έδωσε κάποιες πολύτιμες πληροφορίες για όσα θα ισχύσουν από σήμερα, υπογραμμίζοντας πως το τεστ θα είναι υποχρεωτικό, πως οι εργοδότες είναι υπεύθυνοι για την ενημέρωση του προσωπικού τους και πως εργαζόμενος με θετικό τεστ ή που δεν ήθελε να κάνει τεστ δεν πρέπει να βρίσκεται στην εργασία. Ένα ακόμη σημαντικό στοιχείο που έδωσε είναι πως ο εργαζόμενος που βρεθεί θετικός θα πληρωθεί κανονικά το διάστημα της καραντίνας αλλά θα πρέπει να αναπληρώσει το χρόνο εργασίας στο μέλλον.
Οι εργαζόμενοι που από σήμερα κάνουν το self test είναι οι εργαζόμενοι στο:
Λιανεμπόριο (συμπεριλαμβανομένων των σούπερ μάρκετ και των καταστημάτων πώλησης τροφίμων και ποτών), εστίαση, μεταφορές (χερσαίες, θαλάσσιες, αεροπορικές κ.λπ., υπηρεσίες καθαρισμού, κομμωτήρια, κουρεία και κέντρα αισθητικής, υπηρεσίες τυχερών παιχνιδιών και στοιχημάτων. Οι εργαζόμενοι θα εισέρχονται στην πλατφόρμα και θα επιλέγουν τη δήλωση αποτελέσματος για τους εργαζόμενους. Θα μεταφέρονται στη σχετική πλατφόρμα της ΕΡΓΑΝΗ.
Τα στοιχεία που τονίστηκαν από τον ίδιο τον Υπουργό Εργασίας είναι πως ο εργοδότης δεν επιτρέπεται να απασχολήσει εργαζόμενο που δεν έχει κάνει self test, ο εργοδότης δεν επιτρέπεται να απασχολήσει εργαζόμενο με φυσική παρουσία αν αυτός δεν έχει κάνει το self test και δεν έχει δηλώσει το αποτέλεσμά του. Εάν ο εργαζόμενος προσέλθει για να εργαστεί χωρίς να έχει δηλώσει το αποτέλεσμα του self test ο εργοδότης υποχρεούται να μη αποδεχθεί την παροχή της εργασίας και απαλλάσσεται από την υποχρέωση καταβολής αποδοχών, έως ότου ο εργαζόμενος συμμορφωθεί με τις υποχρεώσεις του.
Ακολουθήστε το Ermisnews.gr στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι τα τελευταία νέα από τη Ζάκυνθο, την Ελλάδα και τον κόσμο.