Με 33.950.000 ευρώ επιπλέον χρηματοδοτήθηκε η Περιφέρεια Ιονίων Νήσων από το Πρόγραμμα Δημοσίων Επενδύσεων, μετά από απόφαση του Υπουργείου Οικονομίας και Ανάπτυξης.
Η νέα αυτή χρηματοδότηση, ανακοινώθηκε από τον ίδιο τον Περιφερειάρχη Ιονίων νήσων, Θεόδωρο Γαλιατσάτο, στο έκτακτο Περιφερειακό Συμβούλιο που έγινε προχθές το μεσημέρι, με τηλεδιάσκεψη στις αίθουσες των Περιφερειακών Ενοτήτων.
Ο κ. Γαλιατσάτος στην ενημέρωσε που έκανε στους περιφερειακούς συμβούλους για το θέμα των χρηματοδοτήσεων είπε ότι υπάρχουν δυνατότητες ένταξης έργων στο πρόγραμμα, αρκεί να υπάρχουν έτοιμες μελέτες και συμπλήρωσε πως η ροή των χρημάτων θα γίνεται σταδιακά.
Για το κονδύλι της οδοποιΐας παρενέβη ο περιφερειακός σύμβουλος Γιάννης Κορφιάτης και είπε ότι η Ζάκυνθος έχει μεγάλη ανάγκη για επισκευή των δρόμων της και θα έπρεπε να έλθουν στο νησί μας και τα 25 εκατομμύρια ευρώ.
Από τη συνολική χρηματοδότηση, 25.100.000, ευρώ θα διατεθούν από την ΠΙΝ για έργα που αφορούν την αποκατάσταση βατότητας οδοστρωμάτων οδικού δικτύου της Περιφέρειας Ιονίων Νήσων.
Εξάλλου από το συνολικό προϋπολογισμό, 5.000.000 ευρώ, θα διατεθούν για τις συντηρήσεις-αποκαταστάσεις αντιπλημμυρικών έργων της ΠΙΝ και 350.000 ευρώ θα διατεθούν για την τουριστική προβολή της Περιφέρειας, ενώ όπως έχει ήδη ανακοινωθεί, το ποσό των 3.500.000 ευρώ,εντάχθηκε στο Πρόγραμμα Δημοσίων Επενδύσεων της Περιφέρειας Ιονίων Νήσων, για το έργο «Αποκατάσταση επαρχιακού δρόμου Αγίου Νικήτα – Καλαμίτσι”.
ΤΗΣ ΑΓΓΕΛΙΚΗΣ ΞΕΝΟΦΟΥ