Η ανακοίνωση των βάσεων εισαγωγής στα ΑΕΙ την περασμένη Παρασκευή έφερε χαμόγελα και απογοητεύσεις αλλά παράλληλα πυροδότησε και πάλι την συζήτηση για το νέο σύστημα εισαγωγής και τους χιλιάδες υποψηφίους που μένουν εκτός Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης,.
Στο επίκεντρο της συζήτησης μοιραία βρίσκεται και η βιωσιμότητα πολλών πανεπιστημιακών ιδρυμάτων κυρίως στην Περιφέρεια: Στα πανεπιστημιακά τμήματα που μετρούν πολύ μικρό αριθμό νέων εισακτέων περιλαμβάνεται δυστυχώς και το Τμήμα Περιβάλλοντος του Ιονίου Πανεπιστημίου στη Ζάκυνθο που από το νέο ακαδημαϊκό έτος θα υποδεχτεί μόλις 32 νέους φοιτητές, εκ των οποίων οι 5 προέρχονται από τα Γενικά Λύκεια και οι υπόλοιποι από τις λοιπές κατηγορίες υποψηφίων (ΕΠΑΛ, 10% κτλ).
Θυμίζουμε πως φέτος το Τμήμα της Ζακύνθου είχε 154 θέσεις νέων εισακτέων οι οποίες δυστυχώς δεν καλύφθηκαν ούτε κατά το ήμισυ και η εξέλιξη αυτή εντείνει την ανησυχία για την πορεία του τμήματος στο μέλλον. Το ζήτημα των δυσμενών συνεπειών που θα έφερνε το νέο σύστημα εισαγωγής στα ΑΕΙ στα τμήματα του Ιονίου Πανεπιστημίου και ειδικά στο Τμήμα της Ζακύνθου είχε τεθεί εμφατικά και κατά τη διάρκεια της πρόσφατης επίσκεψης του Πρύτανη του Ιονίου Πανεπιστημίου Α. Φλώρου στη Ζάκυνθο.
Ελάχιστους νέους φοιτητές αναμένεται να υποδεχτούν και άλλα τμήματα με αντικείμενο το περιβάλλον ανά την Ελλάδα, όπως είναι το τμήμα Περιβάλλοντος Λάρισας με 6 επιτυχόντες από τα ΓΕΛ σε 113 θέσεις αλλά και Περιβάλλοντος, Μυτιλήνης με 5 επιτυχόντες σε 101 θέσεις.
Τα τμήματα του Ιονίου Πανεπιστημίου
Απογοητευτικά είναι συνολικά τα αποτελέσματα για τον αριθμό των εισακτέων και για άλλα τμήματα στο Ιόνιο Πανεπιστήμιο και ειδικότερα, στο τμήμα Αρχειονομίας, Βιβλιοθηκονομίας και Μουσειολογίας στην Κέρκυρα με 100 θέσεις 21 επιτυχόντες, Επιστήμης και Τεχνολογίας Τροφίμων στο Αργοστόλι με 222 θέσεις 26 επιτυχόντες ,Ιστορίας στην Κέρκυρα με 178 θέσεις 22 επιτυχόντες.
Οι βάσεις
Συνολικά, 429 σχολές κατέγραψαν άνοδο στις βάσεις εισαγωγής στην τριτοβάθμιαεκπαίδευση, ενώ 112 ήταν οι σχολές όπου σημειώθηκε πτώση.
Η μεγαλύτερη ποσοστιαία άνοδος καταγράφεται στο Τμήμα Δασολογίας και Διαχείρισης Φυσικού Περιβάλλοντος του Γεωπονικού Πανεπιστημίου Αθηνών (1.725%, 11.406 μόρια από 625 το 2020). Παράλληλα, η μεγαλύτερη άνοδος ως προς τον αριθμό των μορίων καταγράφηκε στη Σχολή Οικονομικών Επιστημών του ΑΠΘ (από 2.450 μόρια πέρυσι σε 15.588 φέτος).
Στον αντίποδα, η μεγαλύτερη πτώση καταγράφηκε στη σχολή Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού του ΕΚΠΑ (-46%, από 19.550 μόρια πέρυσι, 10.549 μόρια φέτος).
Η μεγαλύτερη βάση εισαγωγής είναι αυτή στη σχολή των Αρχιτεκτόνων Μηχανικών του ΕΜΠ (19.929, άνοδος 4% σε σχέση με πέρυσι) και η χαμηλότερη στη Σχολή Μηχανικών Σχεδίασης Προϊόντων και Συστημάτων του Πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας (7.141 μόρια).