Νέες χρηματοδοτήσεις σε Δήμους της χώρας ύψους 11.653.229,30 ευρώ, στο πλαίσιο των Προσκλήσεων του Προγράμματος «ΦιλόΔημος ΙΙ», για τη συντήρηση σχολικών κτιρίων και αύλειων χώρων, την αναβάθμιση παιδικών χαρών και την προμήθεια μηχανημάτων έργου, ενεργοποιούνται με απόφαση του Υπουργού Εσωτερικών, Αλέξη Χαρίτση.
Οι δικαιούχοι δήμοι για τη χρηματοδότηση των ως άνω πράξεων, θα απορροφήσουν πρώτα τους πόρους του Υπουργείου Εσωτερικών. Στη συνέχεια θα χρησιμοποιηθούν οι ίδιοι πόροι των δήμων.
Η Ζάκυνθος θα λάβει από το πρόγραμμα το ποσό των 225 χιλιάδων ευρώ και μετά από την ανωτέρω εξέλιξη ο Βουλευτής Σταύρος Κοντονής έκανε την ακόλουθη δήλωση:
Δήλωση του Βουλευτή Ζακύνθου Σταύρου Κοντονή
Το Υπουργείο Εσωτερικών, στο πλαίσιο του Προγράμματος <<ΦιλόΔημος ΙΙ>>, ανακοίνωσε τις νέες χρηματοδοτήσεις των Δήμων της χώρας συνολικού ύψους 11.653.229,30 ευρώ.
Ο Δήμος Ζακύνθου χρηματοδοτείται με 225.000 ευρώ για την προμήθεια μηχανημάτων έργου, πράξη που καλύπτεται 100% από το Πρόγραμμα Δημοσίων Επενδύσεων του Υπουργείου Εσωτερικών.
Παράλληλα, εντός του επόμενου μήνα, η Αστυνομική Διεύθυνση της Ζακύνθου θα ενισχυθεί με οχτώ ακόμη αστυνομικούς, στο πλαίσιο των μεταθέσεων που αποφασίστηκαν από την Ελληνική Αστυνομία.
Αποδεικνύεται για μια ακόμη φορά ότι η κυβέρνηση του ΣΥΡΙΖΑ, με συντονισμένες προσπάθειες, ενισχύει αποτελεσματικά τις υποδομές του νησιού, αναβαθμίζοντας την ποιότητα ζωής των κατοίκων της Ζακύνθου.
Οι συμπολίτες μας γνωρίζουν καλά το έργο της σημερινής κυβέρνησης, καθώς διαπιστώνουν τη δημιουργία μιας σειράς υποδομών τα τελευταία χρόνια, σε αντιδιαστολή με την αδράνεια και την εγκατάλειψη που είχαν βιώσει με τις κυβερνήσεις της Νέας Δημοκρατίας και του ΠΑΣΟΚ.
Γι αυτό το λόγο, οι αντιπολιτευτικές κραυγές τόσο εντός, όσο και εκτός της Ζακύνθου, προκαλούν την θυμηδία και την αγανάκτηση όλων των λογικώς σκεπτόμενων κατοίκων του νησιού, οι οποίοι προϊόντος του χρόνου, διαπιστώνουν το έμπρακτο ενδιαφέρον της κυβέρνησης, γεγονός που θα αποδειχτεί και στις επερχόμενες εκλογές.