H πρώτη μεγάλη και αντιπροσωπευτική εκλογική διαδικασία διοίκησης του νέου Ενιαίου Αγροτικού Συνεταιρισμού θα πραγματοποιηθεί την Κυριακή 30 Νοεμβρίου και αυτή η εξέλιξη έχει σηματοδοτήσει την εκδήλωση ενδιαφέροντος για την κατάθεση υποψηφιοτήτων.
Με την διαδικασία αυτή η παλιά Ενωση Α.Σ.Ζ. γίνεται παρελθόν και όλα τα περιουσιακά της στοιχεία, οι εγκαταστάσεις της και το προσωπικό της περνούν στον νέο Συνεταιρισμό που αποτελεί την ελπίδα και το όραμα των νέων αγροτών για μια νέα πορεία απαλλαγμένη από τα βάρη και τις υποχρεώσεις του παρελθόντος.
Χρήσιμες πληροφορίες για όλους τους αγρότες που θα λάβουν μέρος στις διαδικασίες της συνέλευσης στο νέο Συνεταιρισμό έδωσε ο Διευθυντής της Οργάνωσης Πέτρος Βισβάρδης ο οποίος κάλεσε τους ενδιαφερόμενους να είναι υποψήφιοι να καταθέσουν εγκαίρως αιτήσεις.
«Την Κυριακή θα γίνει η Γενική Συνέλευση για τις αρχαιρεσίες του νέου Ενιαίου Συνεταιρισμού. Θα βγει το νέο ΔΣ, το Εποπτικό, οι αντιπρόσωποι στην ΠΑΣΕΓΕΣ, οι αντιπρόσωποι στην αντιπροσωπευτική Γενική Συνέλευση που θα συνέρχεται μία φορά τουλάχιστον το χρόνο για τον ισολογισμό και όποιες άλλες φορές κριθεί αναγκαίο για υποθέσεις του Συνεταιρισμού. Η πρώτη Συνέλευση γίνεται την Κυριακή καθώς οι αρχαιρεσίες επί της ουσίας θα γίνουν την επόμενη Κυριακή 30 Νοεμβρίου αφού είναι αδύνατο να υπάρξει απαρτία την πρώτη φορά» είπε ο κ. Βισβάρδης.
Για την πρώτη και την επαναληπτική Συνέλευση ο Διευθυντής είπε: «έχουμε 2036 μέλη και θεωρούμε απίθανο να παρευρεθούν οι 1015 που πρέπει την πρώτη Κυριακή. Γι’ αυτό και καλέσαμε τον δικαστικό αντιπρόσωπο να έλθει τη δεύτερη Κυριακή για να μην ταλαιπωρηθεί κανείς. Οι πόρτες θα είναι ανοιχτές και την πρώτη Κυριακή για όποιον θέλει να έλθει. Αυτή τη φορά ψηφίζουν για την ανάδειξη των οργάνων τα φυσικά μέλη, δηλαδή όλοι οι αγρότες που είναι εγγεγραμμένοι στο Συνεταιρισμό και όχι οι αντιπρόσωποί τους όπως γινόταν παλιά».
Για τις υποψηφιότητες ο Διευθυντής είπε ότι μέχρι την Πέμπτη 20 Νοεμβρίου θα πρέπει οι ενδιαφερόμενοι να καταθέσουν αίτηση στα γραφεία της οργάνωσης στο Λυκούδι μαζί με την αστυνομική τους ταυτότητα. Πρέπει να υπογράψουν μία υπεύθυνη δήλωση ότι αποδέχονται το καταστατικό και ότι δεν έχουν κανένα από τα κωλύματα που αναφέρονται στο νόμο για να συμμετέχουν στις εκλογές.
«Έχουμε τοιχοκολλήσει σε 30 Συνεταιρισμούς τις προσκλήσεις για να ενημερωθούν όλοι αλλά και στα τοπικά μέσα ενημέρωσης έχουμε στείλει ανακοινώσεις» κατέληξε ο κ. Βισβάρδης.
Αγγελική Ξενόφου