Σε εκκρεμότητα παραμένει και στη Ζάκυνθο το ζήτημα της κατεδάφισης των αυθαίρετων κτισμάτων που βρίσκονται στα όρια αιγιαλών και για τα οποία υπάρχουν τελεσίδικες αποφάσεις ως προς την νομιμότητά τους, αφού προς το παρόν το «ταμείο είναι μείον» για μια τέτοια δραστηριότητα από την Αποκεντρωμένη Διοίκηση Πελοποννήσου, Δυτικής Ελλάδος και Ιονίων Νήσων.
Παρά το γεγονός ότι από την προηγούμενη διοίκηση της Αποκεντρωμένης Διοίκησης Πελοποννήσου Δυτικής Ελλάδας και Ιονίων Νήσων είχαν προαναγγελθεί κατεδαφίσεις μέσα στο 2015 και για τη Ζάκυνθο, όπως προαναφέρθηκε δεν μπορούν να εξασφαλιστούν τα χρήματα ώστε να προκηρυχθεί ο σχετικός διαγωνισμός. Ανάλογες παρεμβάσεις που είχαν γίνει το προηγούμενο διάστημα στη Δυτική Ελλάδα, είχαν χρηματοδοτηθεί από το Πράσινο Ταμείο, αλλά σήμερα δεν μπορεί να εξασφαλιστεί αντίστοιχη χρηματοδότηση.
Συγκεκριμένα, από τις αρμόδιες υπηρεσίες της Αποκεντρωμένης Διοίκησης έχει συνταχθεί μια ολοκληρωμένη μελέτη για όλες τις περιοχές της αρμοδιότητας της στην Πελοπόννησο, τη Δυτική Ελλάδα και τα Ιόνια Νησιά που προβλέπει έναν προϋπολογισμό της τάξης των 3,5 εκατομμυρίων ευρώ.
Ειδικά για την περίπτωση της Ζακύνθου, οι υπηρεσίες της Αποκεντρωμένης Διοίκησης, σε συνεργασία με το Σώμα Επιθεωρητών Δόμησης και Κατεδάφισης έχουν καταγράψει συνολικά 17 ακίνητα σε περιοχές όπως ο Άγιος Σώστης Λιθακιάς, το Μέσω Γερακάρι, το λιμάνι του Αγίου Νικολάου Βολιμών, το Αργάσι, οι Βολίμες, ο χείμαρρος Σκούρτη στις Αλυκές.
Σημειώνεται μάλιστα, πως κλιμάκιο τεχνικών από την Αποκεντρωμένη Διοίκηση, είχε επισκεφτεί το νησί μας για αρκετές ημέρες το Φθινόπωρο του 2014, κάνοντας μια πλήρη καταγραφή των αυθαίρετων κτισμάτων που θα πρέπει να κατεδαφιστούν. Πρόκειται κατά κύριο λόγο για ξύλινες εξέδρες, μουράγια, τοιχία, ενώ υπάρχει και μια περίπτωση ενός κτίσματος στο Μ. Γερακάρι.