Στο νησί μας η κατάσταση με τα κρούσματα κορονοϊού δείχνει να είναι περιορισμένη από τον αριθμό των ατόμων που πηγαίνουν στο Νοσοκομείο για να ζητήσουν βοήθεια και έλεγχο.
Από την πρώτη στιγμή (δηλαδή από τις αρχές Μαρτίου) που είχαμε τα περιστατικά με την ομάδα των συμπολιτών μας που επέστρεψαν από το ταξίδι στους Αγίους Τόπους, μέχρι και σήμερα, είναι λίγοι αυτοί που έδωσαν δείγμα για να σταλεί στο Ινστιτούτο Παστέρ.
Σύμφωνα με τα στοιχεία που πήραμε χθες το μεσημέρι από το Νοσοκομείο Ζακύνθου, έχουν σταλεί 14 δείγματα εκ των οποίων τα 5 έχουν βγει θετικά στον ιό και τα 9 έχουν βγει αρνητικά.
Για το τελευταίο δείγμα τα αποτελέσματα, που ήταν αρνητικά, έγιναν γνωστά χθες το απόγευμα.
Από τα θετικά στον ιό αποτελέσματα ήταν και αυτό του συμπολίτη μας που υπέκυψε και ήταν μέχρι τώρα το ένα και μοναδικό περιστατικό ανθρώπου που έχασε τη ζωή του από κορονοϊό στη Ζάκυνθο.
Από το Νοσοκομείο, μας έκαναν επίσης γνωστό ότι όσοι αισθάνονται ότι δεν είναι καλά και έχουν βήχα ή πυρετό πρέπει να επικοινωνούν με τον προσωπικό τους γιατρό ή με γιατρό του Νοσοκομείου για να λαμβάνουν οδηγίες.
Στη συνέχεια αναλαμβάνει ο ΕΟΔΥ για περιστατικά που χρειάζονται περισσότερη φροντίδα και δίνει τις απαραίτητες οδηγίες.
Της Αγγελικής Ξενόφου