Μετά την Οικονομική Επιτροπή της ΠΙΝ, η προγραμματική σύμβαση μεταξύ της Περιφέρειας Ιονίων Νήσων και του Περιφερειακού ΦΟΔΣΑ που μεταξύ άλλων προβλέπει τη διαδικασία της μεταφοράς δεματίων απορριμμάτων από το Λίβα εγκρίθηκε και από το διοικητικό συμβούλιο του Φορέα στην συνεδρίαση που πραγματοποιήθηκε πριν από λίγες ημέρες.
Πρόκειται για την προγραμματική σύμβαση που επιτρέπει την αξιοποίηση κονδυλίων που προορίζονται για την «αποκατάσταση βλαβών από τον Κυκλώνα ΙΑΝΟΣ σε Μονάδες Διαχείρισης Στερεών Αποβλήτων στην ΠΙΝ» και ειδικότερα οι προβλεπόμενες παρεμβάσεις αφορούν τη Ζάκυνθο, την Κεφαλονιά και την Λευκάδα. Ειδικά για το νησί μας, η προγραμματική σύμβαση αφορά την μεταφορά των δεματίων στο Λίβα, τόσο στο παρακείμενο οικόπεδο των εγκαταστάσεων, όσο και εκτός Ζακύνθου.
Θυμίζουμε πως πριν από λίγες ημέρες ανακοινώθηκε η έναρξη της μεταφοράς των απορριμμάτων από τον ΧΥΤΑ της Λευκίμης στην εγκατάσταση διαχείρισης των απορριμμάτων της Κοζάνης, ενώ τα δεμάτια από τη Ζάκυνθο θα μεταφερθούν σε εγκαταστάσεις στην Ηλεία.
Μιλώντας στο ραδιόφωνο του Ερμή η Περιφερειάρχης Ρ. Κράτσα έκανε γνωστό πως κατά τη διάρκεια του πρόσφατου ταξιδιού της στην Κεφαλονιά είχε την ευκαιρία να συναντηθεί με εκπροσώπους της εταιρείας Μεσόγειος και να συζητήσει θέματα που αφορούν την προετοιμασία της έναρξης των εργασιών για την ΟΕΔΑ στη Ζάκυνθο.
Στην προγραμματική σύμβαση μεταξύ Περιφερειακού ΦΟΔΣΑ και ΠΙΝ περιλαμβάνοντυαι τα παρακάτω υποέργα για το νησί μας:
Υποέργο 1
i. Μεταφορά 30.000 τόνων Δεματοποιημένων Υπολειμμάτων Μονάδας: Από την ένταση των ακραίων καιρικών φαινομένων προκλήθηκε μετατόπιση και πτώση 30.000 τόνων δεματοποιημένων απορριμμάτων σε έδαφος το οποίο δεν πληροί τις προδιαγραφές εναπόθεσης. Η διάρρηξη των δεμάτων αυτών δύναται να επιδιορθωθεί για αυτό και προκρίνεται η προσωρινή τακτοποίησή τους σε παρακείμενο χώρο έως ότου υποστούν εκ νέου επεξεργασία και περιτύλιξη.
Ως εκ τούτου είναι απαραίτητη η προσωρινή μεταφορά 30.000 τόνων δεματοποιημένων υπολειμμάτων σε παραπλήσιο οικόπεδο και επανατοποθέτησή αυτών στην αρχική θέση μετά την αποκατάσταση των ζημιών.
ii. Μεταφορά 10.000 τόνων Δεματοποιημένων Υπολειμμάτων εκτός Ζακύνθου. Επιπλέον περιλαμβάνεται η οριστική μεταφορά προς υγειονομική ταφή σε ΧΥΤ, εκτός Ζακύνθου, 10.000 τόνων δεματοποιημένων απορριμμάτων, υπολείμματα επεξεργασίας, προς περιβαλλοντική αποσυμφόρηση της περιοχής.
Υποέργο 2
Με το Υποέργο αυτό προτείνονται μια σειρά παρεμβάσεων για την πρόληψη και αποτροπή των επιπτώσεων από ακραία καιρικά φαινόμενα τόσο εντός όσο και περιμετρικά της Μονάδας καθώς και ένα σύστημα απομακρυσμένης παρακολούθησης του Έργου, συλλογής και καταγραφής καιρικών φαινομένων.
Ο συνολικός προϋπολογισμός για την ΠΕ Ζακύνθου είναι 1.570.000,00€ για την μεταφορά και για τις υποδομές πρόληψης φυσικών καταστροφών 150.000,00€
Να αναφερθεί τέλος πως ο εκπρόσωπος της εταιρείας Levante επιβεβαίωσε μιλώντας στον Ερμή πως η εταιρεία υπέβαλε προσφορά για την μεταφορά δεματίων από τη Ζάκυνθο στην Κυλλήνη και αυτό σημαίνει πως ήδη γίνονται προετοιμασίες από τον Περιφερειακό Φορέα για την έναρξη αυτής της διαδικασίας.
Μ.Π.
* Μια ακόμα τρύπα στο νερό…
(Και μάλιστα, τρύπα στο νερό, παράνομη. Με “ξένα κόλλυβα”…)
– Άσε που δεν είναι και τόσο νόμιμη, η σχεδιαζόμενη αυτή σχετική δαπάνη, μεταφοράς των σύμμεικτων δεμάτων του Λίβα.
Αφού, θα ήταν ακραίας σύλληψης αστείο, το να ισχυριστεί κανείς, ότι: “Οι καταστροφές που προκάλεσε ο ΙΑΝΟΣ στη Ζάκυνθο, είχαν ως αποτέλεσμα τη δεματοποίηση των σύμμεικτων απορριμμάτων, στη Θέση Λίβας, ώστε να προκαλέσει και τη δεματοποίηση κσι τις ανάγκες απομάκρυνσής τους, στην Τριανταφυλλιά Ηλείας”!!!
Αμάν, πια!!!
Και μπράβο, στον Πάρεδρο του “Ελεγκτικού Συνεδρίου”, που θα τολμήσει να εγκρίνει μια τέτοια στοχαστική και σκοπούμενη δαπάνη, με αιτιολογικό που αποτολμάται να εκφέρεται δημοσίως…
Μια αιτιολογία, που μόνο ορισμένοι πωρωμένοι της διαφθοράς, αρνούνται να κατανοήσουν και να το αντιληφθούν ως κάτι το παράνομο. Αλλά, το θεωρούν ως απολύτως φυσιολογικό, στο πλαίσιο του δικού του υπόκοσμου…
Θεωρώ, λοιπόν, ότι: πολύ νομιμότερες θα ήταν οι δαπάνες, που θα πήγαιναν για την επιμελημένη κι αβλαβή απόσυρση, της τεράστιας συκίας, που μου ξύλωσε ο ΙΑΝΌΣ, από την αυλή του σπιτιού μου, στον Αγκερυκό Ζακύνθου. Όπως, επίσης, σε όλές τις ανάλογες περιπτώσεις βλαβών, από τον ΙΑΝΟ …
ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΓΙΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΟΜΑΙ:
– ΓΙΑ ΤΗΝ ΆΔΙΚΗ & ΠΑΡΑΝΟΜΗ ΠΑΡΆΛΕΙΨΗ & ΑΓΝΟΗΣΉ ΤΩΝ ΝΟΜΙΜΩΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΩΝ…