Εντυπωσιακές οι εξελίξεις που σημειώθηκαν το απόγευμα της Τρίτης στη συνεδρίαση του Συμβουλίου Ακτοπλοϊκών Συγκοινωνιών (ΣΑΣ), του Υπουργείου Εμπορικής Ναυτιλίας.
Το Συμβούλιο απέρριψε το αίτημα της εταιρείας ΣΤΡΙΝΤΖΗΣ για την ανάπτυξη δρομολογίων του πλοίου ΕΠΤΑΝΗΣΟΣ στη γραμμή Πάτρα – Σάμη καθώς επίσης και το αίτημα της Κοινοπραξίας ζακυνθινών πλοίων να αποχωρήσουν από τη γραμμή με αποτέλεσμα το μεν πλοίο ΕΠΤΑΝΗΣΟΣ να οδηγείται στο Πέραμα για να δέσει, η δε γραμμή Πάτρα – Σάμη να παραμείνει υπό τον έλεγχο των Ζακυνθινών πλοίων της Ionian ferries.
Ηδη στην Κεφαλονιά υπάρχουν μεγάλες αντιδράσεις που κάνουν λόγο για μεγάλη “προδοσία” κυβερνητικών και περιφερειακών αξιωματούχων και οργισμένη υπήρξε η αντίδραση μελών του πληρώματος του πλοίου που τελικά δεν δρομολογήθηκε.