Τα αποτελέσματα της κίνησης των επισκεπτών την περίοδο των εορτών του Πάσχα αλλά και τις εκτιμήσεις για την τουριστική σεζόν που βρίσκεται προ των πυλών, σχολίασε μιλώντας στον –Ε- η Πρόεδρος του Συλλόγου Ξενοδόχων Λαγανά και μέλος του διοικητικού συμβουλίου του ΞΕΕ Χριστίνα Τετράδη, σημειώνοντας πως το χαμηλό ακτοπλοϊκό εισιτήριο, θα μπορούσε να αποτελέσει ένα κίνητρο υπό την προϋπόθεση ότι θα είναι σταθερό και δε θα υπάρξουν αιφνιδιαστικές αλλαγές το επόμενο διάστημα.
Η ίδια επεσήμανε πως ο αιφνιδιαστικός τρόπος με τον οποίο αποφασίστηκαν οι τιμές των εισιτηρίων δεν επέτρεψε να γίνει μια σωστή διαφήμιση πριν το Πάσχα, ενώ εξέφρασε μια έντονη επιφυλακτικότητα για το αν μπορεί το φθηνό εισιτήριο να διαφημιστεί εν΄ όψει του Καλοκαιριού!
«Η ενέργεια για την μείωση των τιμών στα εισιτήρια ήταν πολύ θετική αλλά ακόμη και αυτή έγινε χωρίς συντονισμό! Δεν μπορούσαμε να κάνουμε καμία προβολή πριν το Πάσχα, ενώ δεν ξέρουμε πως θα είναι τα πράγματα το καλοκαίρι! Δεν μπορούμε να λέμε πως το εισιτήριο για το ΙΧ είναι 5 ευρώ και μετά αυτό να αλλάξει!» σχολίασε, τονίζοντας πως από την άλλη πλευρά υπάρχει ένα θετικό όπλο στα χέρια μας και πως η τιμή των ακτοπλοϊκών εισιτηρίων είναι μια σημαντική παράμετρος που υπολογίζουν οι επισκέπτες.
«Αν συντονιστούμε καλύτερα θα μπορούσαμε να είχαμε καλύτερα αποτελέσματα. Ο κόσμος που ήρθε το Πάσχα ήταν πολύ λίγος και σε αυτό μπορεί να έπαιξε ρόλο και ο καιρός. Πολύ καλά πήγαν οι χειμερινοί προορισμοί!» ανέφερε η κ. Τετράδη για την περίοδο του Πάσχα.
Οι τουρίστες από το εξωτερικό
Αναφερόμενη στις αφίξεις από το εξωτερικό, η κ. Τετράδη σχολίασε πως τα νέα είναι θετικά και σταδιακά επιβεβαιώνεται πως η φετινή χρονιά θα είναι καλύτερη από την περσινή.
Η ίδια δεν έκρυψε έναν προβληματισμό για την ρωσική αγορά, κυρίως εξαιτίας της υποτίμησης του εθνικού νομίσματος.
«Το γεγονός αυτό έχει επίδραση στις κρατήσεις, αλλά όχι τόσο μεγάλη ώστε να γίνει επικίνδυνη. Σαφώς θα υπάρξουν κάποιες αλλαγές στην καταναλωτική τους συμπεριφορά ή την περίοδο των διακοπών τους, Μέχρι στιγμής όμως δεν υπάρχει ανησυχία» σχολίασε σχετικά, σημειώνοντας πως η ρωσική αγορά διπλασιάζεται κάθε χρόνο για το νησί μας.
Ιδιαίτερα θετικά είναι τα μηνύματα και από τη βρετανική αγορά, όπου σύμφωνα με την κ. Τετράδη αναμένεται μια αύξηση της τάξης του 10% ενώ σχολίασε πως πέρα από την αισιοδοξία θα πρέπει να υπάρξει και μια μεγαλύτερη αγωνία για να προστατεύσουμε το τουριστικό μας προϊόν.
Τέλος, δεν έκρυψε την δυσαρέσκειά της από την εικόνα που παρουσίαζε η περιοχή του Λαγανά από άποψη καθαριότητας ενώ σχολιάζοντας τις εξελίξεις γύρω από τη διαχείριση των απορριμμάτων επεσήμανε πως επιβάλλεται μια άμεση και σοβαρή λύση.