Χαώδης είναι η κατάσταση που επικρατεί στην καρδιά της πόλης από παρανομίες και παρεμβάσεις στις πλατείες Σολωμού, Αγίου Μάρκου και στους γύρω δρόμους και παρά τις καταγγελίες και τις διαμαρτυρίες τίποτα δεν φαίνεται να έχει αλλάξει. Εκτός από τους μικροπωλητές, προέκυψαν ζητήματα με τοποθέτηση τραπεζοκαθισμάτων πάνω στο οδόστρωμα και κλείσιμο των αντίστοιχων δρόμων, θέμα για το οποίο καμία αρχή δεν έχει ασχοληθεί.
Το ζήτημα ήλθε στην τελευταία συνεδρίαση του Συμβουλίου Πόλης αφού υπήρξαν καταγγελίες πολιτών και από την πλευρά του το Συμβούλιο ζήτησε από την Αστυνομία την εφαρμογή του νόμου. Επιπλέον στη διάρκεια της συνεδρίασης ανακοινώθηκε ότι το Συμβούλιο Πόλης δεν έχει δώσει καμία άδεια που να παραβαίνει το νομοθετικό πλαίσιο.
Για το θέμα μίλησε στον –Ε- ο Πρόεδρος του Συμβουλίου Πόλης Αλφρέδος Ξένος ο οποίος επεσήμανε τα ακόλουθα: «Υπάρχουν παρεμβάσεις τρίτων και κάποιοι πήγαν στις πλατείες χωρίς άδεια. Το Συμβούλιο Πόλης έδωσε άδειες μόνο σε όσους προσκόμισαν νόμιμα έγγραφα και σύμφωνα με τις διαθέσιμες θέσεις. Δημοτική Αστυνομία δεν υπάρχει και η Αστυνομία έχει ελλείψεις και τα γνωστά προβλήματα. Μετά από πολλές καταγγελίες κάναμε επιστολή για να γίνει έλεγχος.
Κακώς αναφέρθηκαν σε ονόματα γιατί εγώ ως Πρόεδρος του Συμβουλίου Πόλης αποφασίζω συλλογικά και είναι υποχρέωσή μας να περιφρουρήσουμε τους νόμιμους που έχουν πληρώσει και είναι συνεπείς με την Εφορία. Εμείς ζητήσαμε πολύ απλά να εφαρμοστεί ο νόμος και η Αστυνομία είναι υποχρεωμένη να ελέγξει αν υπάρχει εφαρμογή του νόμου. Αυτή ήταν ομόφωνη απόφαση του Συμβουλίου της πόλης».