Από ύποπτη ως εγκληματική ενέργεια χαρακτηρίζουν τη φωτιά που ξέσπασε το βράδυ του περασμένου Σαββάτου στις εγκαταστάσεις του ΦοΔΣΑ τρεις Δημοτικοί Σύμβουλοι, επικεφαλής συνδυασμών, που καταθέτουν τις απόψεις τους στον –Ε-. Είναι οι υποψήφιοι Δήμαρχοι Γιώργος Αρμένης, Γιάννης Αγαλιανός και Χρήστος Πάστρας.
Ακολουθούν οι δηλώσεις τους:
Γ. ΑΡΜΕΝΗΣ: ”Εγκληματική ενέργεια στο ΦοΔΣΑ
![](https://ermisnews.gr/wp-content/uploads/2019/09/orkomwsia-dhmotikhs-arxhs-2019-24-1024x684.jpg)
Για μια εγκληματική ενέργεια, εφόσον επιβεβαιωθεί το ενδεχόμενο του εμπρησμού, κάνει λόγο ο επικεφαλής του συνδυασμού Μαζί για τη Ζάκυνθο Γιώργος Αρμένης, μιλώντας στον –Ε- για το περιστατικό που σημειώθηκε το βράδυ του Σαββάτου υποστηρίζοντας πως μια τέτοια πράξη στερείται από οποιοδήποτε μήνυμα ή νόημα και δεν έχει καμία δικαιολογία.
Χ. ΠΑΣΤΡΑΣ: ”Η φωτιά δεν ήταν τυχαία”
![](https://ermisnews.gr/wp-content/uploads/2019/09/orkomwsia-dhmotikhs-arxhs-2019-50-1024x684.jpg)
Λίγες μέρες μετά την ορκωμοσία του ως μέλος του Δημοτικού Συμβουλίου, ο επικεφαλής του συνδυασμού «Ζάκυνθος με Φιλότιμο» Χρήστος Πάστρας, μίλησε στον –Ε- για την νέα περίοδο που ξεκινά για το Δήμο Ζακύνθου.
Δεσμεύεται πως θα είναι τα «αυτιά» και τα «μάτια» των συμπολιτών μας που τον ψήφισαν, εκφράζει την καταδίκη του για την πυρκαγιά στο ΦοΔΣΑ και δηλώνει πως μέχρι στιγμής διατηρεί στάση αναμονής, μέχρι ο νέος Δήμαρχος Νικήτας Αρετακης και η νέα δημοτική αρχή να διατυπώσουν τις προτάσεις τους στο Δημοτικό Συμβούλιο.
Γ. Αγαλιανός:«Κάποιοι θέλησαν να δημιουργήσουν ψευδείς εντυπώσεις»
![](https://ermisnews.gr/wp-content/uploads/2019/09/orkomwsia-dhmotikhs-arxhs-2019-36-1024x684.jpg)
Θέση για το περιστατικό της πυρκαγιάς που σημειώθηκε το βράδυ του Σαββάτου στις εγκαταστάσεις του Φορέα Διαχείρισης Στερεών Αποβλήτων παίρνει και ο επικεφαλής του συνδυασμού Ανάδραση Γιάννης Αγαλιανός τονίζοντας πως πρόκειται για ένα γεγονός που προκαλεί προβληματισμό και δυσάρεστη σημειολογία. Ο ίδιος έκανε λόγο για κάποιους που θέλουν να δημιουργήσουν «ψευδείς εντυπώσεις» και χαρακτήρισε την ενέργεια ως προβοκατόρικη.
ΜΑΡΙΛΕΝΑ ΠΑΠΑΔΑΤΟΥ
*Το αναλυτικό ρεπορτάζ δημοσιεύεται στο φύλλο του ΕΡΜΗ