Αναλυτική ενημέρωση για τους λόγους που φέτος προέκυψε πρόβλημα με τις παραλίες του βιοτόπου και την τοποθέτηση ομπρελών έδωσε στον -Ε- η προϊσταμένη της Κτηματικής υπηρεσίας Αγγελική Ζουρμπάνου, η οποία είπε ότι το Θαλάσσιο Πάρκο έχει την περιβαλλοντική αλλά όχι την οικονομική διαχείριση σε αυτούς τους χώρους. Επιπλέον έκανε γνωστό ότι δεν γίνεται να υπάρχουν παράνομα ομπρέλες στις προστατευόμενες περιοχές τη στιγμή που υπάρχει σε εκκρεμότητα η απόφαση με την παραπομπή μας στο Ευρωπαϊκό Δικαστήριο.
Αναφορικά με τη διενέργεια ελέγχων στις παραλίες η κ. Ζουρμπάνου δήλωσε: «Δεν ρωτάμε το ΣΔΟΕ πότε θα έλθει για έλεγχο και επειδή έχουμε μιλήσει πολλές φορές ως Κτηματική έχω να πω ότι δεν έχουν καμία δικαιολογία όσοι δεν έχουν υπογράψει μισθωτήρια. Εκτός από την περιοχή του ΕΘΠΖ οι άλλοι δεν έχουν δικαιολογία. Εμείς θα κρίνουμε ανάλογα με το τι θα κάνει ο καθένας και θα πάρουμε όλα τα μέτρα που ορίζει η νομοθεσία και είναι κατά περίπτωση, όπως ποινική δίωξη, κατάσχεση, αυθαίρετη χρήση κλπ., γιατί είναι διαφορετικό να έχει δύο σετ παραπάνω και διαφορετικό το πόστο να μην έχει καθόλου άδεια».
Μία ακόμα χρήσιμη πληροφορία είναι ότι τα μισθωτήρια τα παραχωρεί η Κτηματική υπηρεσία για την απευθείας παραχώρηση και από κοινού με το Δήμο για όσα δίνονται μετά από δημοπρασία.
Ειδικά για όσα δημιουργήθηκαν φέτος με τις παραλίες Καλαμακίου και Βασιλικού που ακόμα δεν έχουν δοθεί σε διαγωνισμό οι παραλίες για να συμμετέχουν οι ενδιαφερόμενοι, η κ. Ζουρμπάνου δή-λωσε: «Η διαδικασία παραχώρησης με το Πάρκο είδαμε ότι δεν είναι νόμιμη. Στο χώρο του ΕΘΠΖ εμείς πήγαμε από πέρυσι να συνυπογράφουμε και είδαμε ότι κάτι δεν πάει καλά, όμως ήταν αργά για να το ψάξουμε. Φέτος το χειμώνα το Πάρκο ζήτησε να έχει και την οικονομική διαχείριση των παρα-λιών, ενώ μέχρι τώρα είχε μόνο την περιβαλλοντική διαχείριση. Για να γίνει αυτό έπρεπε να αλλάξει ο νόμος και αναφέρομαι στο νόμο για την παραχώρηση των παραλιών. Εμένα δεν με ενδιαφέρει το Προεδρικό Διάταγμα γιατί τη διαχείριση των παραλιών την κάνει το Υπουργείο Οικονομικών. Εμένα αυτός ο νόμος με ενδιαφέρει, ο 2971. Από το Μάρτιο ο Δήμος ζήτησε σύμφωνα με τον 2971 να του παραχωρηθεί ο χώρος αλλά όπου υπάρχουν προστατευόμενες περιοχές χρειάζεται η σύμφωνη γνώμη του ΥΠΕΚΑ. Όμως το ΥΠΕΚΑ δεν απάντησε ακόμα στο Δήμο και το Πάρκο δεν μπορεί να κάνει τίποτα. Από την 1η Ιουνίου ζήτησα κι εγώ με το ίδιο έγγραφο του Δήμου να μου σταλεί απάντηση για την παραχώρηση αλλά δεν πήρα κάτι. Αυτή τη στιγμή είναι σε αναστολή το πρόστιμο της Ελλάδας και στις προστατευόμενες περιοχές έχουμε πολλές ομπρέλες. Δεν υπάρχουν άλλα περιθώρια!» είπε για τους ελέγχους.
Τέλος για τη νομοθεσία η κ. Ζουρμπάνου ξεκαθάρισε: «Αλλάζει το ποιός θα παραχωρεί τις ομπρέλες. Το πάρκο δεν μπορεί να παραχωρεί τις παραλίες, αυτό δεν ήταν σύννομο».