Η ΑΠΟΨΗ ΤΟΥ ΦΟΔΣΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΥΡΚΑΓΙΑ ΤΟΥ ΣΑΒΒΑΤΟΥ
Τις δικές του απόψεις για τη φωτιά που ξέσπασε το βράδυ της Κυριακής γνωστοποιεί ο ΦοΔΣΑ ο οποίος επισημαίνει ότι οι εγκαταστάσεις του Συνδέσμου φυλάσσονται όλο το καλοκαίρι. Ακόμα διαψεύδει δημοσιεύματα σύμφωνα με τα οποία κάηκαν φάκελοι και σημειώνει ότι η φωτιά ξέσπασε στον προαύλιο χώρο.
Η ανακοίνωση του ΦοΔΣΑ αναφέρει αναλυτικά τα εξής:
To Σάββατο 31 Αυγούστου 2019 και περίπου 9 μ.μ., στον προαύλιο χώρο του Κέντρου Διαλογής Ανακυκλώσιμων Υλικών (ΚΔΑΥ) προκλήθηκε πυρκαγιά σε διαλεγμένο ανακυκλώσιμο υλικό (δεματοποιημένο και μη). Η φωτιά με την παρέμβαση της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας, μηχανημάτων του Συνδέσμου και του Δήμου περιορίστηκε και έσβησε εγκαίρως.
Προκλήθηκαν μόνον υλικές ζημιές σε ανακυκλώσιμα υλικά, στην παλιά πρέσα δεματοποίησης του Συνδέσμου και σε ηλεκτρολογική εγκατάσταση.
Οι αρμόδιες Υπηρεσίες διενεργούν τα προβλεπόμενα για την διαπίστωση της αιτίας της πυρκαγιάς. Σε κάθε περίπτωση όμως, εάν τα αίτια δεν είναι φυσικά, η ημέρα, η ώρα και το σημείο της εστίας αποτελούν στοιχεία προβληματισμού για την διοίκηση του Συνδέσμου.
Σε όλη την διάρκεια της θερινής περιόδου υπήρξε και υπάρχει επαγρύπνηση, συνεχής προσπάθεια για την φύλαξη και προστασία των εγκαταστάσεων του Συνδέσμου.
Οφείλουμε να διαψεύσουμε με έντονο και κατηγορηματικό τρόπο ότι στις εγκαταστάσεις του ΚΔΑΥ κάηκε αρχειακό υλικό του Συνδέσμου, πρώτον διότι οι διοικητικές και οικονομικές υπηρεσίες του Συνδέσμου δεν βρίσκονται στο ΚΔΑΥ και δεύτερον η φωτιά δεν έφτασε ποτέ στον χώρο των γραφείων. Κατά συνέπεια όσα από αδαείς γράφονται σε μέσα κοινωνικής δικτύωσης, αλλά και από δημοσιογράφους σε Μέσα Μαζικής Ενημέρωσης, είναι παντελώς ανυπόστατα και συκοφαντικά μυθεύματα.
Η απερχόμενη διοίκηση του Συνδέσμου βρίσκεται τους τελευταίους μήνες σε καθημερινή συνεργασία με την νέα Δημοτική Αρχή για την αντιμετώπιση όλων των ζητημάτων σχετικών με την διαχείριση των απορριμμάτων, ιδιαίτερα ζητήματα που βρίσκονται σε εκκρεμότητα.
Τα τελευταία τέσσερα χρόνια ο Σύνδεσμος και οι εργαζόμενοι σε αυτόν αντιμετώπισαν υπό τις πλέον δυσμενείς συνθήκες (περιορισμένη έως ανύπαρκτη χρηματοδότηση, σοβαρή έλλειψη προσωπικού κ.α.) θέματα σοβαρά όπως η έγκαιρη εγκατάσταση και λειτουργία της προσωρινής μονάδας διαχείρισης απορριμμάτων, η ένταξη – χρηματοδότηση – προκήρυξη του έργου για το νέο σύγχρονο εργοστάσιο, η ανακατασκευή του ΚΔΑΥ, η σημαντική αύξηση του ποσοστού ανακύκλωσης (ιδιαίτερα τους τελευταίους μήνες), η ανταπόκριση σε ζητήματα καθαριότητας και αποκομιδής απορριμμάτων.
Θεωρούμε ότι η τοπική κοινωνία δεν έχει ενημερωθεί με σαφήνεια και σε κάθε λεπτομέρεια για τις δράσεις αυτές, το μέγεθος της προσπάθειας και κυρίως τις αντίξοες συνθήκες όπου αυτές πραγματοποιήθηκαν.
«Αδύνατον τ’ αληθές λαθείν».
Ζάκυνθος 1/9/2019