Παρά την σημαντικότατη αύξηση των αφίξεων τουριστών στη Ζάκυνθο, γεγονός στο οποίο συνηγορούν και τα στατιστικά στοιχεία που καταγράφει η Υπηρεσία Πολιτικής Αεροπορίας στο αεροδρόμιο του νησιού, η κίνηση στα εμπορικά καταστήματα παραμένει σε χαμηλά επίπεδα, καθώς όπως αναφέρουν οι ίδιοι οι εκπρόσωποι των έμπορων, οι τουρίστες μας χαλάνε ελάχιστα χρήματα για ψώνια και αγορές.
Αυτό που επισημαίνουν είναι πως και τα εμπορικά καταστήματα, όπως συμβαίνει κυρίως με τα μπαρ και τα εστιατόρια, αντιμετωπίζουν τις συνέπειες του τουρισμού all inclusive, που αποτρέπει τους επισκέπτες μας από το να ξοδέψουν χρήματα για φαγητό, ποτό ή ακόμη και αγορές εκτός ξενοδοχείου.
«Οι τουρίστες κυκλοφορούν στην αγορά, αλλά δέχομαι συνεχώς παράπονα πως δεν υπάρχει κίνηση στα καταστήματα, αφού όλοι είναι με το …βραχιολάκι και δεν καταναλώνουν εκτός Ξενοδοχείου! Είναι ένα θέμα που πρέπει να δουν οι συνάδελφοι ξενοδόχοι. Δυστυχώς υπάρχουν περιοχές σε όλη την Ελλάδα που έχουν νεκρώσει εξαιτίας αυτού του είδους τον τουρισμό» δήλωσε χαρακτηριστικά η Πρόεδρος του Εμπορικού Συλλόγου Λιλή Μπουζιάνου και συμπλήρωσε πως πλέον εμπορικά καταστήματα κυρίως με τουριστικά είδη υπάρχουν και μέσα στα μεγάλα ξενοδοχεία.
«Υπάρχουν τουρίστες που δεν βγαίνουν καν από τα ξενοδοχεία και δεν έχουν δει το υπόλοιπο νησί! Δεν νομίζω ότι χρειαζόμαστε αυτού του είδους τον τουρισμό για να επιβιώσει η οικονομία» συμπλήρωσε ακόμη.
Οι οφειλές στο ΟΑΕΕ στην τελευταία Γενική Συνέλευση της Ομοσπονδίας
Αναφορά από την Πρόεδρο του Εμπορικού Συλλόγου έγινε και στη Γενική Συνέλευση της Ομοσπονδίας Εμπορικών Συλλόγων Πελοποννήσου και Νοτιοδυτικής Ελλάδας που πραγματοποιήθηκε στις 21 και 22 Ιουνίου 2014 στην Καλαμάτα. Το θέμα που κυριάρχησε μεταξύ άλλων ήταν αυτό των δυσβάστακτων φορολογικών μέτρων αλλά και των οφειλών στον ΟΑΕΕ και τα προβλήματα που έχουν προκύψει με την αναθεώρηση των βιβλιαρίων υγείας των ασφαλισμένων στο Ταμείο.
Η Συνέλευση εξέδωσε ψήφισμα ενάντια στην ρύθμιση της Κυβέρνησης για ιατροφαρμακευτική κάλυψη των μη ενήμερων ασφαλισμένων στον ΟΑΕΕ και απαίτησε καθολική κάλυψη από 2009 έως σήμερα, με μέσο εισόδημα από 30.000€. Ζητήθηκε η ελεύθερη επιλογή ασφαλιστικής κλάσης και η δυνατότητα συμψηφισμού απονομής σύνταξης με όριο οφειλής τα 40.000€.
Η Πρόεδρος του Εμπορικού Συλλόγου σχολίασε για ακόμη μια φορά πως δικαστικές αποφάσεις που εκδόθηκαν πρόσφατα και ευνόησαν τους οφειλέτες ως προς την αναθεώρηση των βιβλιαρίων τους, ουσιαστικά δεν λειτουργούν προς όφελός τους, αφού οδηγούν στην αποδοχή των παλιών οφειλών.
«Γιατί να αναγνωρίζουμε τις οφειλές για την ιατροφαρμακευτική περίθαλψη την οποία δεν είχαμε;» σημείωσε χαρακτηριστικά.