Με μεγάλη πλειοψηφία οι Ζακυνθινοί είπαν ΌΧΙ στο χθεσινό δημοψήφισμα και έδωσαν το δικό τους στίγμα σε αυτή τη διαδικασία καθώς τα ποσοστά είναι υψηλότερα από το πανελλαδικό ποσοστό. Το 67,6% είπε ΟΧΙ και το 32,4% είπε ΝΑΙ στο νομό Ζακύνθου.
Στα 99 εκλογικά τμήματα ψήφισαν 23.147 ψηφοφόρου από τους 41.343 εγγεγραμμένους στους εκλογικούς καταλόγους. Η αποχή έφτασε στο 44,01 %.
Τα έγκυρα ψηφοδέλτια είναι 21.609 (93,36 %) και τα άκυρα 1.378 (5,95 %). Τα λευκά ψηφοδέλτια είναι 160 (0,69 %). 14.608 είπαν ΟΧΙ και 7.001 είπαν ΝΑΙ.
Η κοινή γνώμη υποδέχτηκε το αποτέλεσμα της κάλπης ήρεμα και χωρίς μεγάλους πανηγυρισμούς. Αν εξαιρέσουμε τα κομματικά επιτελεία που το καθένα για τους δικούς του λόγους έκανε εμφανίσεις και δημόσιες τοποθετήσεις, πρέπει να επισημάνουμε ότι υπάρχει ο προβληματισμός για την επόμενη μέρα, την τύχη που θα έχουν οι διαπραγματεύσεις της κυβέρνησης και φυσικά η πορεία της οικονομίας.
Ο νομός μας ψήφισε στο δημοψήφισμα όπως οι περισσότεροι νομοί του Ιονίου, με την Κέρκυρα να διευρύνει τη διαφορά υπέρ του ΝΑΙ και την Ιθάκη να την μειώνει.
Α.Ξ.