Με τηλεδιάσκεψη την ερχόμενη εβδομάδα θα γίνει η συνεδρίαση του Δ. Συμβουλίου
Ο Δήμος της Ζακύνθου ήταν από τους πρώτους που ζήτησαν μέσω της ΚΕΔΕ την αξιοποίηση των νέων συστημάτων τεχνολογίας για να κάνουν συνεδριάσεις μέσω τηλεδιάσκεψης.
Έγιναν τα πρώτα δοκιμαστικά για τη συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου
Την περασμένη Τετάρτη έγιναν τα πρώτα δοκιμαστικά και ο πρόεδρος του Δημοτικού Συμβουλίου Σταύρος Κακολύρης ήταν σε ανοιχτή επικοινωνία με τους συναδέλφους του των άλλων συνδυασμών για να μπορέσουν να φέρουν σε πέρας το εγχείρημα.
![](https://ermisnews.gr/wp-content/uploads/2020/04/thlediaskepsh-proetoimasia.jpg)
Σύμφωνα με πληροφορίες η συνεδρίαση προγραμματίζεται για το μεσημέρι της ερχόμενης Τρίτης και όλα τα μέλη του Δημοτικού Συμβουλίου πρέπει να είναι έτοιμα.
![](https://ermisnews.gr/wp-content/uploads/2020/04/thlediaskepsh-dhmotiko-symvoylio.jpg)
Την ερχόμενη τρίτη το Δημοτικό Συμβούλιο θα συζητήσει για τα μέτρα που πήρε ο Δήμος για τον κορονοϊό
Από τα πρώτα θέματα που θα συζητηθούν είναι τα μέτρα που έλαβε ο Δήμος για την αντιμετώπιση του κορονοϊού και την εισήγηση θα κάνει ο Δήμαρχος Νικήτας Αρετάκης.
Επόμενο μεγάλο θέμα είναι το τραπεζικό δάνειο στην ALPHA το οποίο έχει φτάσει μαζί με τους τόκους το ποσό των 4 εκατομμυρίων ευρώ περίπου.
Η τράπεζα ζητά να προχωρήσει η συμφωνία που έχει προτείνει γιατί σε διαφορετική περίπτωση θα γίνει κατάσχεση των λογαριασμών του Δήμου.
Τα θέματα έχουν μείνει σε εκκρεμότητα για λήψη αποφάσεων από την προηγούμενη συνεδρίαση η οποία δεν πραγματοποιήθηκε καθώς δεν πήγε κανένας από τους συμβούλους της αντιπολίτευσης. Έτσι η ενημέρωση θα γίνει την ερχόμενη Τρίτη.
Τριάντα έξι Δήμοι από όλη τη χώρα δήλωσαν από το πρώτο 24ωρο, την πρόθεση να αξιοποιήσουν τη λειτουργία του συστήματος Webex – Cisco που έθεσε στη διάθεσή τους η Κεντρική Ένωση Δήμων Ελλάδος, για την οργάνωση τηλεδιασκέψεων που αφορούν συνεδριάσεις Δημοτικών Συμβουλίων και Επιτροπών.
Η υπηρεσία αυτή παρέχεται από την ΚΕΔΕ στους Δήμους δωρεάν, με στόχο να συμβάλλει στην ενίσχυση της προσπάθειας για την εύρυθμη λειτουργία τους σε αυτήν την κρίσιμη συγκυρία και σε συνθήκες πανδημίας.
Οι Δήμοι που έχουν εκδηλώσει πρόθεση να αξιοποιήσουν το σύστημα Webex – Cisco είναι: Αίγινας, Μονεμβασιάς, Αγίας Βαρβάρας, Αντιπάρου, Κορυδαλλού, Σουφλίου, Φλώρινας, Φιλοθέης- Ψυχικού, Μετσόβου, Ξηρομέρου, Ζακύνθου, Ανδραβίδας – Κυλλήνης, Παγγαίου, Ακτίου Βόνιτσας, Καβάλας, Ψαρών, Παρανεστίου, Παιανίας, Αλίμου, Παλλήνης, Γλυφάδας, Ελαφονήσου, Καρπενησίου, Σπάρτης, Μακρακώμης, Λοκρών, Ηλιούπολης, Δάφνης-Υμηττού, Καλαβρύτων, Καντάνου-Σελίνου, Βισαλτίας, Ηγουμενίτσας, Παπάγου-Χολαργού, Ορεστιάδας, Δίου-Ολύμπου, Χανίων.
Με αφορμή τη δωρεάν διάθεση του συστήματος, ο Πρόεδρος της Κ.Ε.Δ.Ε. Δ. Παπαστεργίου εκφράζει τις θερμές του ευχαριστίες στην εταιρεία υψηλής τεχνολογίας CISCO, η οποία αποτελεί σταθερό κι αξιόπιστο συνεργάτη σε τεχνολογίες αιχμής της αυτοδιοίκησης κι έχει την ευθύνη λειτουργίας της πλατφόρμας και την παρέχει χωρίς κανένα κόστος σε όσους Δήμους επιθυμούν να την αξιοποιήσουν.