Οι προγραμματικές θέσεις του συνδυασμού της Ζακυνθινής Αναγέννησης με επικεφαλής τον Μ. Μαρίνο Κουρή για τα πολύ σοβαρά ζητήματα της ύδρευσης και της αποχέτευσης παρουσιάστηκαν στο δεύτερο μέρος της Συνέντευξης Τύπου που παραχωρήθηκε την περασμένη Πέμπτη στα τοπικά Μ.Μ.Ε.
Το θέμα ανέπτυξαν οι υποψήφιοι δημοτικοί σύμβουλοι Νίκος Ποταμίτης και Γιώργος Ζαρκάδης οι οποίοι στάθηκαν στην ανάγκη τόσο το νερό όσο και η αποχέτευση να αποτελούν αντικείμενα ενός φορέα δημόσιου ενδιαφέροντος.
Υπογράμμισαν την σημασία που δίνει ο συνδυασμός της Ζακυνθινής Αναγέννησης στους τομείς αυτούς, καταρτίζοντας συγκεκριμένο πρόγραμμα τόσο για τη διαχείριση του νερού όσο και για την αποχέτευση και μεταξύ άλλων προανήγγειλαν μια πολιτική σταδιακής μείωσης των τιμών για τα τέλη.
Στην δική του τοποθέτηση ο ορθοπεδικός του Νοσοκομείου Νίκος Ποταμίτης τόνισε πως το νερό συνδέεται άμεσα με την ποιότητα ζωής των πολιτών και πως θα έπρεπε να προσφέρεται σε επάρκεια, καλή ποιότητα και με χαμηλές τιμές.
«Δυστυχώς αποτέλεσε αντικείμενο κερδοφορίας, ψηφοθηρίας σε εκλογές σε τοπικό αλλά και εθνικό επίπεδο αλλά και πεδίο αντιεπιστημονικών απόψεων! Το νερό χρησιμοποιήθηκε για να εξαρτηθούν ψηφοφόροι και να πλουτίσουν κάποιοι» σχολίασε αρχικά ο κ. Ποταμίτης, συμπληρώνοντας πως δυστυχώς στο νησί μας, που χαρακτηρίζεται από υψηλά ποσοστά βροχοπτώσεων, διαπιστώνονται προβλήματα με την επάρκεια του νερού.
Ο ίδιος επεσήμανε πως θα πρέπει να ληφθεί υπόψη πως οι δυνατότητες άντλησης του υδροφόρου ορίζοντα της Ζακύνθου είναι περιορισμένες, καθώς πρόκειται για νησί και υπογράμμισε πως θα πρέπει να γίνει μια πλήρης καταγραφή των αναγκών αλλά και των γεωτρήσεων ώστε να μην γίνεται υπεράντληση.
Στην συνέχεια ο πολιτικός μηχανικός Γιώργος Ζαρκάδης, αναφέρθηκε στον φορέα που θα διαχειρίζεται την παροχή επαρκούς (σε ποιότητα και ποσότητα) νερού στους πολίτες, θα φροντίζει για την επεξεργασία των λυμάτων και την οριστική απόρριψή τους σε κάποιο αποδέκτη και θα έχει την ευθύνη για την διευθέτηση των όμβριων υδάτων ώστε να αποφευχθεί ο κίνδυνος πλημμυρών.
«Για τον συνδυασμό μας Η Δ.Ε.Υ.Α.Ζακύνθου θα λειτουργήσει, ως σύγχρονο διαχειριστικό σχήμα ειδικού σκοπού και δημόσιου ενδιαφέροντος.
Βασικές αρχές λειτουργίας μας είναι η αντίσταση μας σε οποιαδήποτε πολιτική, οδηγεί σε υποβάθμιση των υπηρεσιών ύδρευσης – αποχέτευσης και επιφέρει οικονομική επιβάρυνση των δημοτών μας, η τεκμηριωμένη τιμολογιακή πολιτική και η δίκαιη εφαρμογή της, με γνώμονα, βασική αρχή και δέσμευση, την διαρκή μείωση των τιμών, η διεκδίκηση- απαίτηση «άνευ δικαιολογιών», όλων των πόρων που στερήθηκε το νησί μας, ειδικότερα από το νέο Σύμφωνο Εταιρικής Σχέσης (ΣΕΣ) αλλά και από το Πρόγραμμα Δημοσιών Επενδύσεων, ο σαφής επαναπροσδιορισμός του ρόλου των αιρετών του Δ.Σ. ο καθορισμός των διακριτών σχέσεων με το μόνιμο προσωπικό, χωρίς μικροπολιτικές παρεμβάσεις, υποκαταστάσεις και υποκειμενικές κρίσεις. Ακόμη, η διασφάλιση του απαραίτητου μόνιμου προσωπικού και των εργασιακών συνθηκών, η επιμόρφωση, η εξειδίκευση, η ποιοτική εξέλιξη των εργαζομένων υπό συνθήκες παρότρυνσης και ανάδειξης της «ανταποδοτικής» και κοινωνικής προσφοράς τους» σημείωσε και συμπλήρωσε πως σημαντικότερο όλων είναι πως για τον συνδυασμό της Ζακυνθινής Αναγέννησης, ο δημότης λογίζεται ως εταίρος, που θα συμμετέχει στην λήψη των αποφάσεων.
Ειδικά για την ύδρευση σχολίασε πως επί πολλά χρόνια δεν έχει αλλάξει τίποτα στη Ζάκυνθο και υπογράμμισε πως παραμένει η ίδια νοοτροπία σε ότι αφορά τον σχεδιασμό.
«Ο σχεδιασμός εξαντλείται σε συνθήματα για συνεχές πόσιμο νερό και αυτοί που το λένε δεν ξέρουμε αν το λένε κακόβουλα ή καλόβουλα με σκοπό να χαϊδέψουν αυτιά! Ο συνδυασμός μας αντιτάσσει το σύνθημα για βιώσιμη διαχείριση των υδάτινων πόρων!» τόνισε ο κ. Ζαρκάδης υπογραμμίζοντας πως επιβάλλεται ένας μακροπρόθεσμος σχεδιασμός σε βάθος 40ετίας.
Ως προς τις δράσεις που σχεδιάζει ο συνδυασμός στον τομέα της ύδρευσης παρέθεσε μεταξύ άλλων την ανάπτυξη δικτύου παρακολούθησης των σχετικών ποσοτικών και ποιοτικών παραμέτρων των υπόγειων νερών (ορθολογισμός αντλήσεων, εμπλουτισμός γεωτρήσεων), την κατασκευή λιμνοδεξαμενών και υδρευτικών/αρδευτικών φραγμάτων, την βελτίωση των υποδομών ύδρευσης την αξιοποίηση μη συμβατικών υδατικών πόρων.
Σε ότι αφορά την αποχέτευση ο κ. Ζαρκάδης σχολίασε πως το νησί μας υστερεί στην κάλυψη αναγκών για την συλλογή, την μεταφορά και την επεξεργασία των αστικών λυμάτων συμπλήρωσε πως επιμέρους τμήματα των υφιστάμενων έργων παρουσιάζουν προβλήματα και τόνισε πως η δυναμικότητα των υφιστάμενων εγκαταστάσεων επεξεργασίας λυμάτων από το 2006 μέχρι και σήμερα εξαντλείται με διαρκώς αυξανόμενη τάση.
Το πρόγραμμα της «Ζακυνθινής Αναγέννησης για τον τομέα της αποχέτευσης περιλαμβάνει:
Άμεση επέκταση δυναμικότητας των υφιστάμενων εγκαταστάσεων επεξεργασίας λυμάτων (10.000 ισοδύναμοι κάτοικοι), σε κάθε περίπτωση για την κάλυψη των βραχυπρόθεσμων αναγκών.
Ενίσχυση (επισκευή-συντήρηση-αντικατάσταση-έλεγχος) και ο εκσυγχρονισμός λειτουργίας του υφιστάμενων έργων αποχέτευσης λυμάτων, με στόχο την διασφάλιση και την αναβάθμιση της υδραυλικής και ποιοτικής λειτουργίας των συστημάτων.
Ιεραρχική επέκταση και η δημιουργία νέων, σύγχρονης τεχνολογίας, υποδομών διαχείρισης( αποχετευτικά δίκτυα – Ε.Ε.Λ), με στόχο την μεγαλύτερη γεωγραφική και πληθυσμιακή κάλυψη.
Ανάπτυξη Γεωγραφικού Πληροφοριακού Συστήματος(GIS) & Εγκατάσταση συνολικού συστήματος τηλεελέγχου/τηλεχειρισμού, (αποχετευτικά δίκτυα-ε.ε.λ.ζ.) και Ενεργητική αντιμετώπιση για την μείωση των εισροών και διηθήσεων στα δίκτυα
Ανάπτυξη τοπικών συστημάτων διαχείρισης(ειδικότερα σε απομακρυσμένους οικισμούς).
Έργα για την επαναχρησιμοποίηση των επεξεργασμένων λυμάτων και της παραγόμενης ιλύος.