Η παραχώρηση στο Δήμο Ζακυνθίων ενός γλυπτού έργου τέχνης, εμπνευσμένο από τον Βέλγο ανατόμο Ανδρέα Βεζάλ από τους διοργανωτές του διεθνούς συνεδρίου που θα πραγματοποιηθεί στη Ζάκυνθο από τις 4 μέχρι τις 8 Σεπτεμβρίου, θα είναι θέμα συζήτησης στην συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου που προγραμματίζεται σήμερα στις 10.00 το πρωί.
Η πρωτοβουλία αυτή γίνεται στο πλαίσιο της διοργάνωσης του διεθνούς συνεδρίου, το οποίο θα περιλαμβάνει όπως είναι ήδη γνωστό και πολιτιστικές εκδηλώσεις όπως συναυλίες αλλά και μια έκθεση έργων τέχνης από καλλιτέχνες που αντλούν την έμπνευσή τους από την ανατομία και την ιατρική!
Σύμφωνα με όσα έγιναν γνωστά πρόσφατα από τον Αντιδήμαρχο Ζακυνθίων Άκη Λαδικό το γλυπτό που θα δοθεί από τους Βέλγους διοργανωτές θα εγκατασταθεί στην Πόλη της Ζακύνθου και πιθανότατα στην περιοχή ανάμεσα στο Δημαρχείο και το κτήριο της Εθνικής Τράπεζας.
Παρόλα αυτά, τη δική τους πρόταση για την τοποθέτηση του γλυπτού ετοιμάζουν και οι φορείς του Λαγανά, που θεωρούν πως η περιοχή τους θα πρέπει να βρεθεί στο επίκεντρο των εκδηλώσεων.
Με βάση πληροφορίες του –Ε- ο Πρόεδρος της Δημοτικής Κοινότητας Παντοκράτορα αναμένεται να δώσει το παρόν στην συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου ζητώντας την τοποθέτηση του γλυπτού στην περιοχή Βεζάλ του Λαγανά.