Μια σειρά από περιστατικά διαρρήξεων και κλοπών που έχουν σημειωθεί το τελευταίο διάστημα έχουν προκαλέσει την ανησυχία της κοινής γνώμης, παρόλα αυτά οι εκπρόσωποι των αστυνομικών αρχών είναι καθησυχαστικοί επισημαίνοντας πως όλες οι υποθέσεις διερευνώνται και δεν διαπιστώνεται κάποια έξαρση σε αυτού του είδους τα φαινόμενα.
Το σημαντικότερο συμβάν των τελευταίων ημερών, εξακολουθεί να είναι αυτό της ληστείας στο πρατήριο υγρών καυσίμων στους Αμπελόκηπους, με «λεία» το ποσό των 2.000 Ευρώ από το ταμείο της επιχείρησης και η Αστυνομία συνεχίζει την κάνει έρευνες για τον εντοπισμό των ένοπλων δραστών, εκφράζοντας αισιοδοξία για θετικά αποτελέσματα στο εγγύς μέλλον.
Τα τελευταία 24ωρα σημειώθηκαν όμως και δύο ακόμη κλοπές η πρώτη σε σούπερ μάρκετ στο Καλλιπάδο και η δεύτερη σε βιβλιοπωλείο και εστιατόριο – πιτσαρία που στεγάζονται στο Εμπορικό Κέντρο Μουζακίου.
Η διάρρηξη και η κλοπή στο σούπερ μάρκετ στο Καλλιπάδο σημειώθηκε το βράδυ της Κυριακής και σύμφωνα με πληροφορίες οι δράστες αφαίρεσαν ένα λάπ τοπ αλλά και κούτες με τσιγάρα, η αξία των οποίων διερευνάται ακόμη από τις αρχές.
Λίγο νωρίτερα και πιο συγκεκριμένα τα ξημερώματα της περασμένης Κυριακής, άγνωστοι διέρρηξαν τα καταστήματα στο Εμπορικό Κέντρο Μουζακίου.
Σύμφωνα με όσα έγιναν γνωστά, οι δράστες πήραν από το Βιβλιοπωλείο ένα λάπ τοπ και ένα κινητό τηλέφωνο και από τον πιτσαρία ένα κινητό τηλέφωνο καθώς και χρήματα από το ταμείο.
«Πρόκειται για σποραδικές μικροκλοπές, ανάλογες με αυτές που σημειώνονται δυστυχώς κατά καιρούς. Δεν διαπιστώνεται κάποια έξαρση, αλλά αντίθετα μιλάμε για ανάλογο αριθμό συμβάντων σε σχέση και με το παρελθόν» τονίστηκε από το Γραφείο Τύπου της Περιφερειακής Διεύθυνσης της Αστυνομίας ενώ επισημάνθηκε πως συνεχίζονται οι έρευνες γύρω από αυτές τις υποθέσεις.
Της Μαριλένας Παπαδάτου