Πολλούς αποδέκτες είχε το προσκλητήριο της ΝΔ η οποία χθες το απόγευμα πραγματοποίησε εκδήλωση στην αίθουσα του Πνευματικού Κέντρου με αφορμή το δημοψήφισμα της Κυριακής και κάλεσε να παρευρεθούν όλους αυτούς που πιστεύουν στην παραμονή της Ελλάδας στην ενωμένη Ευρώπη και το Ευρώ.
Στην εκδήλωση εκτός από μέλη του κόμματος της ΝΔ, παρευρέθηκαν στελέχη από το ΠΑΣΟΚ και το ΠΟΤΑΜΙ.
Κεντρικός ομιλητής της εκδήλωσης ήταν ο Γρηγόρης Ζαφειρόπουλος, πρώην Αναπληρωτής Γραμματέας Αυτοδιοίκησης – Υποψήφιος Ευρωβουλευτής – πρώην Δήμαρχος Χαλανδρίου και πρώην μέλος επιτροπής στο Περιφερειακό της Ε.Ε.
Ο κ. Ζαφειρόπουλος στάθηκε κοντά στο κοινό και μίλησε για τους κινδύνους που ελλοχεύουν αυτή τη στιγμή για την Ελλάδα, για την αναγκαιότητα παραμονής μας στο σπίτι μας που αυτοδίκαια είναι η Ευρώπη και για τη στάση όλων των κρατών που μας βοήθησαν με τα δάνεια.
Η ΝΔ αναδεικνύει τη μεγάλη ευθύνη που έχει η κυβέρνηση για την κατρακύλα όλων των οικονομικών μεγεθών και την πτώχευση της χώρας και θεωρεί ότι ο λαός με την επιλογή του στο δημοψήφισμα θα δικαιώσει την πολιτική της.
Ο κ. Ζαφειρόπουλος έβαλε σειρά προβληματισμών στην ομιλία του, έθεσε το κοινό που παρακολουθούσε προ των ευθυνών του, υπενθύμισε τον ιστορικό ρόλο και τις αποφάσεις της ΝΔ που μας έβαλε στην Ευρώπη και ζήτησε να μην θέσουμε τη χώρα σε φανερούς και μη κινδύνους.
Αγγελική Ξενόφου