Η αδυναμία εξυπηρέτησης νέων πτήσεων στο αεροδρόμιο Ζακύνθου λόγω της γνωστής εκκρεμότητας με το απαρχαιωμένο ραντάρ στο αεροδρόμιο της Ανδραβίδας, τα προβλήματα στην Πόλη της Ζακύνθου που την καθιστούν μη ελκυστική για τους επισκέπτες και φυσικά το μείζον θέμα των υποδομών με κυριότερο αυτό της προβλήτας κρουαζιεροπλοίων απασχόλησε μια σύσκεψη που είχε η Περιφερειάρχης Ρόδη Κράτσα μαζί με τους Αντιπεριφερειάρχες και τους εκπροσώπους των Συλλόγων Ξενοδόχων, των Ενοικιαζομένων Δωματίων κ.α., το βράδυ της περασμένης Πέμπτης.
![](https://ermisnews.gr/wp-content/uploads/2019/10/kroyazieroploia-zak.jpg2_-1024x684.jpg)
Η σύσκεψη με τους φορείς ήταν κλειστή και το ίδιο ίσχυσε και για την σύσκεψη εργασίας που έγινε την ίδια ημέρα με το Δήμαρχο και τους εκπροσώπους της δημοτικής αρχής αλλά και το Βουλευτή Διονύση Ακτύπη ο οποίος βρισκόταν από την περασμένη Πέμπτη στη Ζάκυνθο.
Όπως έγινε γνωστό από τον Αντιπεριφερειάρχη Ζακύνθου Γιώργο Στασινόπουλο στο επίκεντρο της συζήτησης βρέθηκαν οι υποδομές και κυρίως ο σχεδιασμός για την προβλήτα, ενώ όπως ο ίδιος ανέφερε δεν έγινε κάποια συζήτηση σε σχέση με την διαχείριση των απορριμμάτων, που αποτελεί θέμα αιχμής για τη Ζάκυνθο.
*Αναλυτικό ρεπορτάζ στο φύλλο του ΕΡΜΗ
Ermisnewsroom/Μαριλένα Παπαδάτου