Συνάντηση εργασίας με τον νεοεκλεγέντα πρόεδρο του Λιμενικού Ταμείου, Άκη Ζήβα, είχε ο Δήμαρχος Ζακύνθου, Παύλος Κολοκοτσάς, παρουσία και του προέδρου του Επιμελητηρίου και μέλους του Λιμενικού Ταμείου, Δημήτρη Γαργαλέα, σε μια προσπάθεια να τεθούν προτεραιότητες σε θέματα που αφορούν το λιμάνι και τη χερ-σαία ζώνη αυτού.
Τα θέματα που συζητήθηκαν είναι:
-Το κυκλοφοριακό, το οποίο αναμένεται να δημιουργήσει ακόμη περισσότερα προβλήματα εντός του Αυγούστου. Συμφωνήθηκε να ειδοποιηθούν οι αρμόδιες υπηρεσίες (π.χ. Λιμεναρχείο), προκειμένου να υπάρχει μεγαλύτερη εποπτεία στην παραλιακή, ώστε να αποφύγουμε καταστάσεις με διπλοπαρκαρισμένα οχήματα.
-Το εξόχως σοβαρό ζήτημα με το μάστερ πλαν των λιμενικών εγκαταστάσεων της Ζακύνθου, το οποίο δυστυχώς προχωρά με πολύ αργούς ρυθμούς. Αποφασίστηκε η κινητοποίηση για το θέμα αυτό όλων των φορέων και θεσμι-κών παραγόντων του νησιού.
– Η λειτουργία των δημόσιων τουαλετών στο Λιμενικό Ταμείο (λαϊκή), στο 3ο Δημοτικό Σχολείο του Άμμου και στο χώρο πίσω από το Πνευματικό Κέντρο, στις οποίες θα τοποθετηθούν άτομα για συνεχή καθαριότητα. Να ση-μειωθεί ότι στο σχολείο του Άμμου θα γίνει η σύνδεσή τους με το αποχετευτικό δίκτυο (ΔΕΥΑΖ).
– Η διάθεση ενός ατόμου από το Δήμο για ενίσχυση του Λιμενικού Ταμείου στο θέμα καταγραφής του ελλιμενι-σμού των τουριστικών σκαφών, κ.λ.π.
Περισσότερα στην εφημερίδα ΕΡΜΗΣ