Σοβαρές αντιπαραθέσεις φαίνεται να έχουν προκύψει μεταξύ των επαγγελματιών που δραστηριοποιούνται στην περιοχή των Βολιμών με τουριστικές επιχειρήσεις αλλά και σκάφη που πραγματοποιούν θαλάσσιες εκδρομές στην παραλία του Ναυαγίου και αλλού.
Η κίνηση τα τελευταία χρόνια έχει πέσει κατακόρυφα και γεγονότα όπως η άγρα πελατών ή η τοποθέτηση κιόσκιων για την πώληση εισιτηρίων οδηγούν σε εκατέρωθεν καταγγελίες και καταστάσεις που μπορεί να ξεφύγουν από τα όρια…
Ένα τέτοιο συμβάν σημειώθηκε το απόγευμα της περασμένης Τετάρτης, στις Βολίμες, όταν η αντιπαράθεση μεταξύ επαγγελματιών της περιοχής κατέληξε σε συμπλοκή, με δύο άτομα να καταλήγουν στο Νοσοκομείο!
Σύμφωνα με πληροφορίες, το επεισόδιο σημειώθηκε ανάμεσα σε δύο άτομα που διατηρούν τουριστικές επιχειρήσεις και σε μια οικογένεια επαγγελματιών που δραστηριοποιείται εδώ και χρόνια με σκάφη που πραγματοποιούν θαλάσσιες εκδρομές στην περιοχή.
Οι ίδιες πληροφορίες αναφέρουν πως αφορμή για το επεισόδιο στάθηκαν τα παράπονα που εξέφρασαν οι ιδιοκτήτες θαλάσσιων σκαφών για άγρα πελατών από τους επιχειρηματίες.
Η αντιπαράθεση ξέφυγε από τα όρια, με αποτέλεσμα να έρθουν στα χέρια και οι δύο ιδιοκτήτες των τουριστικών επιχειρήσεων να προχωρήσουν σε μηνύσεις κατά των μελών της οικογένειας που δραστηριοποιείται με θαλάσσια σκάφη, καταγγέλλοντας πως δέχτηκαν επίθεση.
Την υπόθεση ανέλαβε το Αστυνομικό Τμήμα Κατασταρίου το οποίο μέχρι και χθες το απόγευμα αναζητούσε τους φερόμενους ως δράστες της επίθεσης ώστε να συλληφθούν στα όρια του αυτοφώρου.
Εν τω μεταξύ, ομάδα επαγγελματιών της περιοχής επισκέφτηκε χθες την Εισαγγελία, την Αστυνομική Διεύθυνση Ζακύνθου αλλά και το γραφείο του νέου Δημάρχου Ζακυνθίων Παύλου Κολοκοτσά προκειμένου να περιγράψουν την κατάσταση που υπάρχει εκεί και να ζητήσουν αυξημένα μέτρα για την τήρηση της Νομοθεσίας.
Αξίζει πάντως πως ανάλογα προβλήματα με σοβαρές αντιπαραθέσεις μεταξύ επιχειρηματιών διαπιστώνονται και σε άλλες τουριστικές περιοχές του νησιού, με χαρακτηριστικό παράδειγμα τον Λαγανά, ενώ σύμφωνα με τις αρχές τα περιστατικά αυτά έχουν πολλαπλασιαστεί την περίοδο της έντονης οικονομικής κρίσης.
Έλεγχοι στην περιοχή
Με αφορμή πάντως και το τελευταίο συμβάν στις Βολίμες, η Αστυνομική Διεύθυνση Ζακύνθου και ειδικά το Αστυνομικό Τμήμα Κατασταρίου σε συνεργασία με το Λιμεναρχείο, την Κτηματική Υπηρεσία και το Δήμο, οργανώνουν κλιμάκια ελέγχων που θα κάνουν αυτοψία στην περιοχή για να διαπιστώσουν την κατάσταση που επικρατεί το τελευταίο διάστημα και να διαπιστώσουν τυχόν παρανομίες.
Σύμφωνα με πληροφορίες στο κλιμάκιο θα συμμετέχουν μεταξύ άλλων ο Διοικητής του Αστυνομικού Τμήματος Αλυκών κ. Γκοτζούρης αλλά και ο Λιμενάρχης Ζακύνθου Ν. Κοκκάλας.