Την προσεχή Παρασκευή θα συνεδριάσει το Περιφερειακό Συμβούλιο Ιονίων νήσων το οποίο έχει προγραμματίσει 17 θέματα στην ημερήσια διάταξη και από τα πιο σημαντικά είναι οι επιπτώσεις που θα έχει στον τουριστικό κλάδο η επιδημία του κορονοϊού.
Λόγω των εξαιρετικών συνθηκών και των μέτρων προστασίας που λαμβάνονται για τον περιορισμό μετάδοσης του ιού η συνεδρίαση του Περιφερειακού Συμβουλίου Ιονίων Νήσων, που θα λάβει χώρα την Παρασκευή 27 Μαρτίου 2020 και ώρα 12 μ.μ., θα πραγματοποιηθεί με τηλεδιάσκεψη μέσω της Υπηρεσίας e:Presence.gov.gr.
Αρχικά θα γίνουν οι Ανακοινώσεις – Ενημερώσεις από την Περιφερειάρχη Ιονίων Νήσων Ρόδη Κράτσα – Τσαγκαροπούλου.
Θα ακολουθήσουν οι εισηγήσεις για την ημερήσια διάταξη και πρώτη είναι η εισήγηση του Αντιπεριφερειάρχης Επιχειρηματικότητας, Ανταγωνιστικότητας, Αλέξανδρου Αλεξάκη που θα μιλήσει για τις «Επιπτώσεις Covid-19 στην τουριστική βιομηχανία».
Σύμφωνα με όσα έχει κάνει γνωστά ο κ. Αλεξάκης «από την πρώτη στιγμή που ο κορονοϊός χτύπησε την πόρτα της πατρίδας μας, σύσσωμη η τουριστική κοινότητα τάχθηκε υπέρ της λήψης όλων των αναγκαίων μέτρων για τον περιορισμό της διασποράς του ιού «για να μη γίνουμε Ιταλία» και προκειμένου «να ατενίζουμε με αισιοδοξία την ερχόμενη τουριστική σεζόν».
Μεγάλες αναμένεται να είναι οι οικονομικές επιπτώσεις από την πανδημία του κορωνοϊού στην τουριστική βιομηχανία της χώρας μας. Οι συνέπειες από την εξάπλωση του ιού Covid-19 έχουν αρχίσει να είναι εμφανείς και στην Ελλάδα.
Οι μέχρι στιγμής επιπτώσεις, σε κοινωνικό, εμπορικό και ταξιδιωτικό επίπεδο, είναι μεγάλες και κανείς δε γνωρίζει πού θα καταλήξουν. Τα ξενοδοχεία σε όλη την χώρα αντιμετωπίζουν τις ακυρώσεις κρατήσεων εντός και εκτός συνόρων από τα τουριστικά πρακτορεία και από τους μεμονωμένους ταξιδιώτες. Η έναρξη της τουριστικής σεζόν φαίνεται ότι θα μετακινηθεί και είναι έκδηλη η ανησυχία που εκφράζουν όλοι οι εμπλεκόμενοι στον χώρο.
Της Αγγελικής Ξενόφου