Κοστολογημένη και εμπεριστατωμένη εργασία για τη διαχείριση των απορριμμάτων
Την Τετάρτη 1 Μαΐου, η “ΕΠΑΝΕΚΚΙΝΗΣΗ ΤΩΡΑ”, παρουσίασε αναλυτικά στην περιοχή του Κατασταρίου το πρόγραμμα που θα ακολουθήσει σχετικά με τη σωστή διαχείριση των απορριμμάτων στο νησί μας.
Σε ανακοίνωση που έδωσε στη δημοσιότητα ο συνδυασμός “Επανεκκίνηση Τώρα” μετά τη συνάντηση, επισημαίνει τα ακόλουθα:
Η περιοχή του Κατασταρίου αποτελεί κομβικό σημείο καθώς βρίσκεται πάρα πολύ κοντά στο χώρο του Λίβα, ο οποίος και αποτελεί το επίκεντρο του προβλήματος. Αυτός ήταν και ο λόγος για τον οποίο, το πρόγραμμα της “ΕΠΑΝΕΚΚΙΝΗΣΗΣ ΤΩΡΑ” παρουσιάστηκε και αναλύθηκε διεξοδικά εκεί.
Ο διάλογος που διεξήχθη ήταν γόνιμος, απαντήθηκαν πάρα πολλές ερωτήσεις που προβλημάτιζαν τους ζακυνθινούς πολίτες και δόθηκαν οι απαραίτητες κατευθύνσεις. Στη συνάντηση που έγινε παρευρέθηκαν, πέραν του επικεφαλής της “ΕΠΑΝΕΚΚΙΝΗΣΗΣ ΤΩΡΑ” και υποψηφίου Δημάρχου κ. Λιβέρη Χαράλαμπου και ορισμένοι εκ των υποψήφιων δημοτικών συμβούλων του συνδυασμού. Συγκεκριμένα το παρόν έδωσαν οι κύριοι: Νικόλαος Ζαράνης, Διονύσιος Πέττας, Νικόλαος Καλαμαράς, Γεώργιος Μοθωναίος, Σπυρίδων Μουζάκης, Ιωάννης Βερτζάγιας και η κυρία Κατερίνα Ρίτσου-Γιατρά.
Εκτός από απλούς πολίτες, τους οποίους ενδιαφέρει έντονα το φλέγον αυτό θέμα, στη συζήτηση παρευρέθηκαν επίσης υποψήφιοι του τοπικού συνδυασμού του Κατασταρίου, καθώς και κάτοικοι των γύρω περιοχών.
Στο πρόγραμμα της, η “ΕΠΑΝΕΚΚΙΝΗΣΗ ΤΩΡΑ” έχει δώσει ιδιαίτερη έμφαση στο θέμα της διαχείρισης των απορριμμάτων. Έχει παρουσιάσει μια κοστολογημένη και εμπεριστατωμένη έρευνα σχετικά με τον τρόπο διαχείρισης τους και δεσμεύεται ότι προσφέρει μία ολοκληρωμένη λύση προς τη σωστή κατεύθυνση, με σκοπό την επίλυση του ζητήματος.