Στη συνεδρίαση της Οικονομικής επιτροπής του Δήμου που έγινε την περασμένη Παρασκευή εγκρίθηκε η προσφορά για το διεθνή διαγωνισμό που αφορά το έργο «ενεργειακή αναβάθμιση – αυτοματοποίηση συστημάτων ηλεκτροφωτισμού κοινοχρήστων χώρων – εφαρμογές smart cities με εξοικονόμηση ενέργειας στο Δήμο Ζακύνθου».
Μιλώντας στον –Ε- ο Πρόεδρος του Δημοτικού Συμβουλίου Νίκος Τσίπηρας ανέφερε πως το έργο αυτό θα προσφέρει λύση στο σοβαρό πρόβλημα που έχει ο Δήμος με το δημοτικό φωτισμό και παράλληλα θα γίνει εξοικονόμηση χρημάτων αφού θα μειωθούν οι δαπάνες.
Συγκεκριμένα ο Πρόεδρος είπε ότι θα τοποθετηθούν λαμπτήρες led που κάνουν οικονομία στην ενέργεια και ο ιδιώτης που θα αναλάβει το έργο θα έχει την υποχρέωση να αντικαθιστά τις καμένες λάμπες. Ο Δήμος απαλλάσσεται από εργατοώρες που τώρα πληρώνονται για τους υπαλλήλους που εργάζονται σε αυτόν τον τομέα και ο ανάδοχος αναλαμβάνει την υποχρέωση του φωτισμού.
Ο προϋπολογισμός του έργου είναι 12.775.734,41 € και έγινε διεθνής ηλεκτρονικός ανοιχτός διαγωνισμός για την ανάδειξη του αναδόχου. Η διάρκεια της σύμβασης είναι για 12 χρόνια και η χρηματοδότηση προέρχεται από τα ανταποδοτικά του Δήμου στον τομέα του ηλεκτροφωτισμού.
Η αναβάθμιση του Συστήματος Ηλεκτροφωτισμού Κοινοχρήστων Χώρων (Οδοφωτισμός) του Δήμου Ζακύνθου, σε συνδυασμό με τη μείωση της κατανάλωσης ενέργειας και του συνολικού κόστους λειτουργίας θα επιτευχθεί με:
1. Την εγκατάσταση νέων Λαμπτήρων / Φωτιστικών / Προβολέων σύγχρονης τεχνολογίας, στο σύνολο της γεωγραφικής έκτασης του Δήμου, με βάση την αντιστοίχηση που δίδεται στο Παράρτημα 3 της παρούσας.
2. Τη λειτουργία “Συστήματος Τηλεελέγχου – Τηλεχειρισμού & Ελέγχου Ενέργειας”, τουλάχιστον σε επίπεδο κόμβου (Pillar), στο Σύστημα Ηλεκτροφωτισμού Κοινοχρήστων Χώρων, αλλά και σε επίπεδο φωτιστικού σώματος, για όσα φωτιστικά διαθέτουν αισθητήρες και αφορούν παροχή υπηρεσιών τύπου smart cities.
3. Σύστημα περιοδικής και επεμβατικής συντήρησης μέσω Η/Υ (μεθοδολογία καταγραφής βλαβών, ιεράρχηση, προγραμματισμός αποκατάστασης, έλεγχος αποκατάστασης, reporting, και στατιστική παρακολούθησης).
4. Αξιοποίηση του Συστήματος Τηλεελέγχου – Τηλεχειρισμού και ελέγχου ενέργειας, για την εγκατάσταση απαραίτητων υλικών και λογισμικού για τη λειτουργία πιλοτικής εφαρμογής Smart Cities (πολλαπλές υπηρεσίες μέσω πλατφόρμας διαχείρισης).
Από το ποσό εξοικονόμησης της Ενεργειακής Κατανάλωσης θα καλύπτονται οι αμοιβές του Αναδόχου (Σύμβαση Ενεργειακής Απόδοσης – ΣΕΑ) και η τιμή ευρώ / KWh για έτος βάσης της Ενεργειακής Κατανάλωσης ορίζεται σε 0,14963. Σε ότι αφορά την υφιστάμενη κατάσταση των υποδομών Συστημάτων Ηλεκτροφωτισμού Κοινοχρήστων Χώρων (Οδοφωτισμός), αυτές περιλαμβάνουν 19.920 Φωτιστικά / Λαμπτήρες / Προβολείς, σε όλη την έκταση και τις Δημοτικές Ενότητες του Δήμου.
Ο Πρόεδρος του Δημοτικού Συμβουλίου δήλωσε ακόμα ότι το έργο θα λειτουργεί από τον καινούργιο χρόνο και ότι η σύμβαση με τον ανάδοχο –αν όλα πάνε καλά – θα πρέπει να υπογραφεί τον άλλο μήνα.
ΤΗΣ ΑΓΓΕΛΙΚΗΣ ΞΕΝΟΦΟΥ