Σημαντικότατη είναι η μείωση στον αριθμό των καμένων εκτάσεων που καταγράφηκαν στο νησί μας τη φετινή αντιπυρική περίοδο σε σχέση με πέρυσι καθώς φέτος οι αγροτικές και δασικές περιοχές που αποτεφρώθηκαν ήταν περίπου 500 στρέμματα ενώ πέρυσι ξεπέρασαν τα 4.000 στρέμματα.
Να σημειωθεί πως ανάλογη μείωση, της τάξης του 50%, καταγράφηκε και σε όλη την υπόλοιπη Ελλάδα.
Αυτό που αξίζει να αναφερθεί είναι ότι ο αριθμός των πυρκαγιών ήταν περίπου αντίστοιχος με τον περσινό, γεγονός που καθιστά την μείωση των καμένων εκτάσεων ακόμη πιο σημαντική.
Αναλυτικότερα, κατά τη διάρκεια της φετινής αντιπυρικής περιόδου, καταγράφηκαν συνολικά 119 πυρκαγιές που προκάλεσαν την καταστροφή σε 499, 15 στρέμματα. Από αυτές οι 90 ήταν αγροτικές πυρκαγιές από τις οποίες αποτεφρώθηκαν 163, 15 στρέμματα και οι υπόλοιπες 29 ήταν δασικές και προκάλεσαν την καταστροφή συνολικά 336 στρεμμάτων.
Πέρυσι, συνολικά καταγράφηκαν 131 πυρκαγιές, οι οποίες κατέκαψαν 4377, 18 στρέμματα. Από αυτές, οι 70 ήταν αγροτικές και προκάλεσαν την καταστροφή σε 262,43 στρέμματα και 61 ήταν δασικές και κατέκαψαν 4114,75 στρέμματα.
Μιλώντας στην εφημερίδα μας, ο Διοικητής της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας Ζακύνθου Σπύρος Πέτρου, ανέφερε πως στην σοβαρή μείωση των καμένων εκτάσεων φέτος, συνέβαλαν οι καιρικές συνθήκες αλλά και η πλήρης ενεργοποίηση της Υπηρεσίας με συνεχείς περιπολίες από τους αξιωματικούς αλλά και τον ίδιο το Διοικητή.
«Φέτος είχαμε ακόμη κινητοποίηση των εναέριων μέσων από την αρχή ενώ και με την συνδρομή των επιγειων δυνάμεων γινόταν άμεση κατάσβεση» ανέφερε ο Διοικητής και έκανε λόγο για καλή συνεργασία με το Δήμο, σε ότι αφορά την παροχή νερού με τις υδροφόρες.
Ο ίδιος όμως επεσήμανε πως η συμβολή των πολιτών δεν ήταν η καλύτερη δυνατή, καθώς πολλοί ήταν αυτοί που έβαλαν φωτιά κατά τη διάρκεια της αντιπυρικής περιόδου, παρά το γεγονός ότι απαγορεύεται.
«Από την 1η Μάη μέχρι τις 31 Οκτώβρη απαγορεύεται το άναμμα φωτιάς. Είχαμε πολλά αυτόφωρα με αυτή την αιτιολογία και οι πολίτες δήλωναν άγνοια για την λήξη της αντιπυρικής περιόδου» σχολίασε ο κ. Πέτρου, τονίζοντας πως δυστυχώς μεγάλος αριθμός πυρκαγιών φέτος προκλήθηκε από αμέλεια των πολιτών.