Το σοβαρό πρόβλημα που αντιμετωπίζει ο βιολογικός καθαρισμός επεσήμανε ο Πρόεδρος στη χθεσινή συνεδρίαση του Διοικητικού Συμβουλίου της ΔΕΥΑΖ λόγω των τεράστιων ποσοτήτων νερού που εισέρχεται στο δίκτυο και βάζει σε κίνδυνο τη λειτουργία της μονάδας.
Σύμφωνα με όσα έγιναν γνωστά στη συνεδρίαση που πραγματοποιήθηκε στο πρώην κοινοτικό γραφείο Αργασίου, ξενοδοχειακές μονάδες αδειάζουν τα νερά από τις πισίνες στα φρεάτια και μαζί με τα νερά της βροχής φτάνουν στο βιολογικό μεγάλες ποσότητες νερού, τη στιγμή που εκεί πρέπει να εισέρχονται μόνο λύματα.
Τα προβλήματα εντοπίζονται με τα δίκτυα σε Πλάνο και Λαγανά γιατί από εκεί προέρχονται οι μεγάλες ποσότητες νερού και σύμφωνα με τον Πρόεδρο Διονύσιο Κοντονή, άμεσα ξεκινούν έλεγχοι τα αποτελέσματα των οποίων θα ανακοινωθούν επίσημα.
Ο κ. Κοντονής διαβεβαίωσε ότι τα αποτελέσματα των ελέγχων που ξεκίνησαν θα γνωστοποιηθούν κι ακόμα συμπλήρωσε ότι δεν είναι δυνατόν τα ξενοδοχεία να αδειάζουν τα νερά από τις πισίνες μέσα στο αποχετευτικό δίκτυο.
Με την ευκαιρία της συζήτησης γι’ αυτό το σοβαρό πρόβλημα ακούστηκαν μερικά ακόμα θέματα που χρήζουν προσοχής γιατί απαιτούν σχεδιασμό για το μέλλον. Ένα από αυτά αφορά το αίτημα επιχειρηματιών από τη δημοτική ενότητα Αρκαδίων και περιοχές όπως ο Πλάνος και το Τραγάκι, που ζητούν να συνδεθούν με το αποχετευτικό δίκτυο.
Όμως η δυναμικότητα είναι συγκεκριμένη και δεν γίνεται να μπουν περισσότερα λύματα στο εν λόγω δίκτυο. Αυτό απαιτεί ένα νέο προγραμματισμό από τη δημοτική επιχείρηση ώστε στο μέλλον να μπορεί να εξυπηρετήσει τις ανάγκες όλων των επιχειρήσεων και των νοικοκυριών.
Ο Πρόεδρος του Πλάνου έστειλε έγγραφο στη ΔΕΥΑΖ και ενημερώνει ότι ένα σημείο του αγωγού της αποχέτευσης δεν έχει τη σωστή κλίση κι πρέπει να αντικατασταθεί. Πρόκειται για 600 μέτρα δικτύου για τα οποία πρέπει να βρεθεί χρηματοδότηση και να γίνει το έργο.
Το κεντρικό αντλιοστάσιο του Πλάνου δεν μπορεί να δεχτεί άλλα λύματα και σύμφωνα με καταγγελίες που έχουν γίνει τις τελευταίες εβδομάδες, ξεχειλίζει και δημιουργείται μία άκρως αρνητική εικόνα για την περιοχή.
Αγγελική Ξενόφου