Της Μαριλένας Παπαδάτου
Τον ορατό κίνδυνο αναστολής πολλών τακτικών λειτουργιών του Νοσοκομείου λόγω της υποστελέχωσης και της αδυναμίας προμήθειας βασικών υλικών, επισημαίνουν οι εκπρόσωποι του Συλλόγου των Εργαζομένων του ιδρύματος, προειδοποιώντας για δυσάρεστες εξελίξεις λίγο πριν μπούμε για τα καλά στην τουριστική σεζόν.
Η αρχή ενδέχεται να γίνει από το Ακτινολογικό Εργαστήριο του Νοσοκομείου, όπου υπάρχει σοβαρότατο πρόβλημα έλλειψης προσωπικού με αποτέλεσμα οι υφιστάμενοι εργαζόμενοι να συμπληρώνουν βάρδιες διάρκειας μέχρι και 17 ωρών, παρά το γεγονός ότι κάτι τέτοιο είναι ανεπίτρεπτο τόσο για την υγεία τη δική τους όσο και των ασθενών.
Σε Συνέντευξη Τύπου που παραχώρησαν το μεσημέρι της περασμένης Παρασκευής, εκπρόσωποι του διοικητικού συμβουλίου του Συλλόγου και πιο συγκεκριμένα ο Πρόεδρος Ευάγγελος Τσώλας και η ταμίας Γεωργία Τζιφρή, ανακοίνωσαν μεταξύ άλλων πως αν δεν γίνουν κινήσεις για την άμεση ενίσχυση του Ακτινολογικού με προσωπικό, θα αποφασιστεί αναστολή της λειτουργίας του ορισμένες ημέρες και ώρες της εβδομάδας.
Σημειώνεται πως σήμερα το ακτινολογικό απασχολεί 4 άτομα ενώ ένας μόλις εργαζόμενος απασχολείται στον Αξονικό Τομογράφο. Προκειμένου να λειτουργήσει επαρκώς το τμήμα και οι εργαζόμενοι να καλύπτουν το 7ωρο που προβλέπεται λόγω της ιδιαίτερης φύσης της δουλειάς (είναι συνεχώς εκτεθειμένοι σε ακτινοβολία) θα έπρεπε να απασχολούνται τουλάχιστον 7 εργαζόμενοι.
Κατά την Συνέντευξη Τύπου, ο κ. Τσώλας υπογράμμισε πως οι εργαζόμενοι έχουν εγκαίρως κρούσει τον κώδωνα του κινδύνου για την αναπόφευκτη αναστολή λειτουργιών του Νοσοκομείου με δεδομένο ότι το εγκεκριμένο πρόγραμμα προμηθειών δεν έχει καμία σχέση με τις πραγματικές ανάγκες. Ο ίδιος μάλιστα ανέφερε πως σε σύσκεψη που θα γίνει σήμερα Δευτέρα, παρουσία και των μελών του επιστημονικού συμβουλίου, θα αποφασιστεί ποια υλικά και αναλώσιμα θα πρέπει να περικοπούν.
«Σύντομα δε θα υπάρχουν αρκετά υλικά για να γίνουν τακτικές λειτουργίες του Νοσοκομείου» τόνισε ο Πρόεδρος του Συλλόγου, συμπληρώνοντας πως υπάρχει θέμα ρευστότητας με αποτέλεσμα να μην μπορεί να γίνει προμήθεια καυσίμων, πετρελαίου κτλ.
Ο κ. Τσώλας ανέφερε πως τα προβλήματα της υποστελέχωσης και της υποχρηματοδότησης αποκτούν όλο πιο πιεστικές διαστάσεις ενώ υπάρχουν οφειλές δεδουλευμένων προς το προσωπικό από την 1η του Ιανουαρίου του 2015.
Τέλος σημείωσε πως καλώς το αρμόδιο Υπουργείο Υγείας θεσμοθετεί την δωρεάν πρόσβαση στα Νοσοκομεία για τους ανασφάλιστους ωστόσο θα πρέπει πρώτα να λυθεί το ζήτημα της χρηματοδότησης, αφού πλέον στο Νοσοκομείο Ζακύνθου δεν καλύπτονται οι εργαστηριακές εξετάσεις ούτε για τους ασφαλισμένους.
Η ταμίας του διοικητικού συμβουλίου Γ. Τζιφρή σημείωσε πως οι τελευταίες εξελίξεις που αφορούν το Νοσοκομείο δεν αποτελούν κεραυνό εν αιθρία, ούτε προήλθαν από παρθενογένεση, ενώ επεσήμανε πως ανάλογες καταστάσεις χαρακτηρίζουν το σύνολο των Νοσοκομείων της Χώρας.
«Η υγεία και το φάρμακο αντιμετωπίζονται σαν εμπόρευμα. Την στιγμή που Νοσοκομεία και κλινικές κλείνουν, που εργατόκοσμος πεθαίνει, ο όμιλος ΙΑΣΩ έχει αυξήσει τα κέρδη του κατά 41% το 2014. Το Νοσοκομείο μας, την πασχίζει να τα βγάλει πέρα μέχρι το καλοκαίρι και η Κυβέρνηση που καταψήφιζε τον προϋπολογισμό του 2015 ως μνημονιακό, τον εφαρμόζει στο έπακρο και διαθέτουν χρήματα για εξοπλιστικά προγράμματα» σημείωσε και συμπλήρωσε πως μέχρι σήμερα δεν έχει γίνει ούτε μια πρόσληψη υγειονομικών παρά τις εξαγγελίες.
«Οι εργαζόμενοι σηκώνουν στις πλάτες τους το βάρος της λειτουργίας του Νοσοκομείου χωρίς ρεπό, ολόκληρο το νησί καλύπτεται από ένα ασθενοφόρο του ΕΚΑΒ τις ημέρες αργίας και είναι χαρακτηριστικές οι περικοπές που γίνονται στα υλικά των χειρουργείων» σχολίασε και συμπλήρωσε πως πολλοί ασθενείς αναγκάζονται να καταφύγουν στην ακριβή ιδιωτική υγεία.
Τέλος κάλεσε όλους τους κατοίκους του νησιού να συμπαραταχθούν με τους εργαζόμενους του Νοσοκομείο και να αντιληφθούν πως η υγεία είναι λαϊκό αγαθό και υπόθεση όλων.