Ενώ συσσωρεύονται αιτήματα από επιχειρήσεις μετά τους ελέγχους… – Από 31/12 έχει λήξει η θητεία της προηγούμενης επιτροπής
Της Μαριλένας Παπαδάτου
Καθώς το ζήτημα της εφαρμογής της Κανονιστικής Κοινόχρηστων Χώρων και κυρίως των ελέγχων που έχουν ξεκινήσει από τις υπηρεσίες του Δήμου παραμένει στο προσκήνιο, με αφορμή τα έντονα παράπονα και τις αντιδράσεις που διατυπώνουν οι ίδιοι οι επιχειρηματίες, ο -Ε- αναδεικνύει ένα ακόμη ζήτημα και αυτό αφορά την λειτουργία της Αρχιτεκτονικής Επιτροπής, η οποία μεταξύ άλλων καλείται να εγκρίνει και τις κατασκευές επί των Κοινόχρηστων Χώρων.
Η Αρχιτεκτονική Επιτροπή δεν έχει επανασυσταθεί από την Αποκεντρωμένη Διοίκηση Πελοποννήσου, Δυτικής Ελλάδας και Ιονίων Νήσων την ίδια στιγμή που και οι αρχιτέκτονες – μέλη της Επιτροπής φαίνεται να εκφράζουν επιφυλάξεις για το βαθμό που γίνονται σεβαστές οι αποφάσεις τους. Θυμίζουμε πως μιλώντας πρόσφατα για το θέμα της Κανονιστικής ο Πρόεδρος του Συλλόγου Αρχιτεκτόνων Σπ. Μολάς είχε επισημάνει:
«Εμείς σαν αρχιτέκτονες, αλλά και σαν συμβούλιο αρχιτεκτονικής, που είναι ανεξάρτητο θεσμικό όργανο που ορίζεται από την Αποκεντρωμένη Διοίκηση, έχουμε μια σαφή πρόταση για την καλαισθησία της Πόλης, που όμως δεν εφαρμόζεται» σημειώνοντας πως υπήρχαν σχέδια που απορρίφθηκαν από την Αρχιτεκτονική Επιτροπή ή που δεν ήρθαν καν για έγκριση, αλλά τελικά εφαρμόστηκαν παρά τις «κόκκινες γραμμές» που έθεσε η Επιτροπή.
Στην τελευταία συνάντηση των επιχειρηματιών με το Δήμαρχο Νικήτα Αρετάκη πάντως, διατυπώθηκαν έντονα παράπονα για το γεγονός ότι οι κατασκευές που προβλέπει η Κανονιστική Επιτροπή δεν μπορούν να εξασφαλίσουν την έγκριση της Αρχιτεκτονικής Επιτροπής και όπως φαίνεται τα παραδείγματα είναι αρκετά και αφορούν πολλές περιπτώσεις όπου η Επιτροπή ήρθε σε ευθεία αντιπαράθεση με τους ιδιώτες.
Να σημειωθεί πως στην Επιτροπή συμμετέχουν αρχιτέκτονες του Δήμου Ζακύνθου, της Περιφερειακής Ενότητας Ζακύνθου, αλλά και εκπρόσωποι του ΤΕΕ και του Συλλόγου Αρχιτεκτόνων. Σύμφωνα με πληροφορίες πολύ πρόσφατα και με αρκετή καθυστέρηση τόσο το ΤΕΕ όσο και ο Σύλλογος Αρχιτεκτόνων έστειλαν τα ονόματα των μελών τους που θα εκπροσωπηθούν στο Συμβούλιο ενώ πρέπει να σημειωθεί πως στις 16-2-2020, εξέπνευσε η τελευταία προθεσμία υποβολής εκδήλωσης ενδιαφέροντος για τα Συμβούλια Αρχιτεκτονικής (Σ.Α.) Ζακύνθου, και για τα Συμβούλια Πολεοδομικών Θεμάτων και Αμφισβητήσεων (ΣΥ.ΠΟ.Θ.Α.) τύπων Α΄και Β΄ Ζακύνθου,.
Όπως αποκάλυψε μιλώντας χθες στο ραδιόφωνο του -Ε- ο Πρόεδρος της Ν.Ε του ΤΕΕ Πάνος Λιβέρης μια ακόμη παράμετρος που θα πρέπει να ληφθεί υπόψη είναι το γεγονός ότι τα μέλη τόσο της Αρχιτεκτονικής Επιτροπής όσο και τα μέλη του Συμβουλίου Πολεοδομικών Θεμάτων και Αμφισβητήσεων, παρά το σοβαρό έργο που επιτελούν αλλά και το χρόνο που δαπανούν, δεν έχουν λάβει ούτε ένα ευρώ για τα οδοιπορικά, αλλά και για την συμμετοχή τους στα όργανα αυτά, παρά το γεγονός ότι η πληρωμή τους προβλέπεται.
Να σημειωθεί τέλος, πως σε μια τελευταία εγκύκλιο του Υπουργείου Περιβάλλοντος τίθενται κανόνες λειτουργίας και δεοντολογίας των Συμβουλίων Αρχιτεκτονικής, με εμφανείς κατευθύνσεις αφενός μεν να αντιμετωπιστούν φαινόμενα καταχρηστικών αποφάσεων και υπερβάλλοντος ζήλου απόρριψης μελετών αφετέρου δε να μην μετατρέπονται σε όργανα άκριτων και ατεκμηρίωτων εγκρίσεων.
«Σε όλες τις περιπτώσεις που προβλέπεται γνωμοδότηση του Σ.Α., αυτή θα πρέπει να είναι για λόγους ασφάλειας των διοικητικών πράξεων δεόντως τεκμηριωμένη. Γνωμοδοτήσεις με την απλή αναφορά «εγκρίνεται η μελέτη» δεν αποτελούν επαρκές νομικό έρεισμα για την εν συνεχεία έκδοση αδειοδοτικών πράξεων του άρθρου 29 του ν.4495/2017 ή την εκτέλεση οικοδομικών εργασιών βάσει του άρθρου 30 αυτού, αλλά και δεν είναι αυτές καθ’ εαυτές νομικώς ασφαλείς» σημειώνεται στην απόφαση του ΥΠΕΝ.
Παράλληλα τίθενται περιορισμοί στις δικαιοδοσίες των Συμβουλίων Αρχιτεκτονικής, με ρητή αναφορά στην απόφαση του ΥΠΕΝ ότι «δεν υπεισέρχονται και δεν έχουν αρμοδιότητα εξέτασης θεμάτων που μεταξύ άλλων αφορούν «στην τήρηση των γενικών ή ειδικών πολεοδομικών διατάξεων και όρων δόμησης που ισχύουν στην περιοχή», όπως επίσης ότι «δεν υποκαθιστούν άλλους ελέγχους ή εγκρίσεις Υπηρεσιών που τυχόν απαιτούνται για την αδειοδοτική διαδικασία».