Τέσσερις είναι οι δημοτικοί αστυνομικοί οι οποίοι στο νομό μας τέθηκαν σε διαθεσιμότητα ενώ ένας εξαιρέθηκε. Σύμφωνα με πληροφορίες του -Ε- από την περασμένη Δευτέρα σύμφωνα με το νόμο καταργήθηκε το σύνολο των οργανικών θέσεων σε αυτή την υπηρεσία και οι εργαζόμενοι τέθηκαν σε διαθεσιμότητα. Για τους επόμενους 8 μήνες θα είναι σε αναμονή για το ενδεχόμενο να μεταταγούν σε άλλη θέση.
Το θέμα απασχόλησε και την πρόσφατη γενική συνέλευση των εργαζομένων στο Δήμο όπου μεταξύ άλλων αναφέρθηκε πως θα πρέπει να υπάρχει μαζική απάντηση σε αυτές τις πολιτικές καθώς σήμερα μπαίνουν σε διαθεσιμότητα οι δημοτικοί αστυνομικοί και αύριο μπορεί να είναι πολλοί ακόμα εργαζόμενοι στην αυτοδιοίκηση. Επιπλέον ασκήθηκε κριτική για τη στάση τους σε κείνους τους εργαζόμενους που παρά το γεγονός ότι αντιμετωπίζουν σοβαρά εργασιακά προβλήματα δεν ανταποκρίνονται για συμμετοχή στις συνελεύσεις για λήψη αποφάσεων που αφορούν κινητοποιήσεις.
Για τη διαθεσιμότητα των δημοτικών αστυνομικών η Ομοσπονδία των εργαζομένων στην Αυτοδιοίκηση έκανε γνωστό ότι μετά την παραλαβή των διαπιστωτικών πράξεων διαθεσιμότητας θα πρέπει οι εν λόγω υπάλληλοι να αποφασίσουν εάν και κατά πόσο επιθυμούν να κινηθούν νομικά με την άσκηση αίτησης ακύρωσης, αίτησης αναστολής και με την υποβολή αιτήματος για τη χορήγηση προσωρινής διαταγής.