Σε ήρεμο κλίμα και χωρίς αντιπαραθέσεις έγινε χθες η πρώτη συνεδρίαση του νεοεκλεγμένου Δημοτικού Συμβουλίου που είχε μοναδικό θέμα ημερήσιας διάταξης την εκλογή προεδρείου, οικονομικών επιτροπής και επιτροπής ποιότητας ζωής. Ωστόσο η δημοτική αρχή έχει πολλά ζητήματα να αντιμετωπίσει και την ερχόμενη Παρασκευή προγραμματίζεται νέα συνεδρίαση.
Η κάλπη ανέδειξε Πρόεδρο το Ν. Τσίπηρα από την πλειοψηφία, Αντιπρόεδρο το Γ. Φεραδούρο από τη μείζονα αντιπολίτευση και Γραμματέα το Μανώλη Λιβέρη από την ελάσσονα αντιπολίτευση.
Οι εκλογές
Στην αίθουσα είχαν στηθεί δύο κάλπες για τις ψηφοφορίες, για την πλειοψηφία και την μειοψηφία. Χρέη Προέδρου εκτελούσε ο πλειοψηφών σύμβουλος του πρώτου συνδυασμού Αντώνης Αντίοχος. Η εκλογή προεδρείου έγινε σε δύο ψηφοφορίες. Στη μία ψήφισαν οι παρατάξεις και στην άλλη όλο το Δημοτικό Συμβούλιο (καθολική ψηψοφορία).
Στην αρχή ο Δήμαρχος πρότεινε για τη θέση του Προέδρου του Δημοτικού Συμβουλίου το Νίκο Τσίπηρα, ο Σ. Μποζίκης πρότεινε το Γιάννη Φεραδούρο και ο Μίμης Κουρής πρότεινε το Μανώλη Λιβέρη.
Πρόεδρος εξελέγη ο Ν. Τσίπηρας με 20 ψήφους, ενώ σε αυτή την ψηφοφορία υπήρξαν και 12 λευκά ψηφοδέλτια.
Αντιπρόεδρος εξελέγη ο Γ. Φεραδούρος με 18 ψήφους, ενώ βρέθηκαν 12 λευκά και 2 άκυρα ψηφοδέλτια.
Γραμματέας εξελέγη ο Μ. Λιβέρης με 24 ψήφους, ενώ βρέθηκαν και 8 λευκά.
Στην ομιλία του ο κ. Τσίπηρας ανέφερε πως χρειάζεται σύνεση και λογική για να αλλάξουμε την εικόνα της Ζακύνθου, ο κ. Φεραδούρος υποσχέθηκε ότι θα καταβάλει κάθε προσπάθεια για την καλύτερη λειτουργία του ΔΣ και ο κ. Λιβέρης ζήτησε να διαφυλάξουμε όλοι την αξιοπρέπεια και την ακεραιότητά μας.
Οικονομική Επιτροπή και Ποιότητας Ζωής
Μετά την εκλογή προεδρείου ανέλαβαν καθήκοντα οι νεοεκλεγμένοι και συνέχισαν την διαδικασία.
Στην Οικονομική Επιτροπή εξελέγησαν από την πλειοψηφία οι: Δημήτρης Βαρβαρίγος, Κώστας Κόκλας, Γιάννης Κόκλας, Μαρίνος Ντούνης Αναστάσιος, Κώστας Κόκορης.
Από την μειοψηφία εξελέγησαν οι: Γιώργος Αρμένης, Σπύρος Βούτος, Νίκος Ακτύπης.
Αναπληρωματικοί εξελέγησαν οι: Αναστάσιος Μποτώνης, Βασίλης Μυλωνάς-Μαυράτζης, Διονύσης Ρουχίτσας, Διονύσης Τουρκάκης και Παναγιώτης Αβράμης.
Πρόεδρος της Οικονομικής Επιτροπής θα είναι ο Δήμαρχος Παύλος Κολοκοτσάς.
Στην Επιτροπή Ποιότητας Ζωής Πρόεδρος θα είναι ο Αντώνης Αντίοχος και μέλη εξελέγησαν οι:
Τάσος Μαρίνος, Δημήτρης Αντίοχος-Μαυραντώνης, Αναστάσιος Μποτώνης, Μαρία Μουζάκη, Κώστας Κόκλας-Βενέτικος από την πλειοψηφία. Από τη μειοψηφία εξελέγησαν οι: Δημήτρης Τσαγκαρόπουλος, Γιάννης Φεραδούρος και Γιώργος Κωνσταντίνου.
Αναπληρωματικοί εξελέγησαν οι: Νικήτας Θεοδόσης, Γιάννης Στάθης, Παναγιώτης Μυλωνάς, Διονύσης Τουρκάκης και Γιώργος Αρμένης.
Στην ΠΕΔ
Στην Περιφερειακή Ένωση Δήμων ψηφίστηκαν για να συμμετέχουν από την πλειοψηφία οι: Αντώνης Αντίοχος, Δημήτρης Βαρβαρίγος, Κώστας Κόκλας, Γιάννης Λουκίσας, Νίκος Τσίπηρας, Κώστας Κόκορης, Παναγιώτης Μυλωνάς, Νίκος Πέττας. Από την μειοψηφία οι: Στέλιος Μποζίκης, Γιώργος Αρμένης, Παναγιώτης Αβράμης, Ακης Ζήβας και Γιώργος Κωνσταντίνου.