Έντονο είναι το φαινόμενο του παραεμπορίου σε τουριστικές περιοχές όπως ο Λαγανάς και με αφορμή την σύσκεψη που πραγματοποιήθηκε πρόσφατα για το θέμα, με πρωτοβουλία του Εμπορικού Τμήματος του Επιμελητηρίου, παρουσία εκπροσώπων του Λιμεναρχείου και της Αστυνομίας, ο Αντιπρόεδρος του Εμπορικού Συλλόγου Άρης Φιωτάκης, ο οποίος συμμετείχε στην σύσκεψη αυτή, επανέλαβε πως πέρα από την σοβαρή ζημιά στις τοπικές επιχειρήσεις και την οικονομία θα πρέπει να αναλογιστούμε και την εικόνα που δείχνουμε στους επισκέπτες μας.
Όπως ανέφερε χαρακτηριστικά ο Αντιπρόεδρος του Εμπορικού Συλλόγου Ζακύνθου, μιλώντας στην εφημερίδα μας, οι τουρίστες θεωρούν ότι τα προϊόντα ή τα τρόφιμα που πωλούνται από πλανόδιους στους δρόμους ή τις παραλίες είναι νόμιμα και δεν μπορούν να φανταστούν πως αυτή η δραστηριότητα γίνεται χωρίς κανέναν έλεγχο.
«Η σύσκεψη που πραγματοποιήθηκε πήγε πολύ καλά και τόσο το Λιμεναρχείο όσο και η Αστυνομία θα βοηθήσουν όσο μπορούν για τον περιορισμό αυτού του φαινομένου. Δυστυχώς δεν μπορούμε να το σταματήσουνε εντελώς γιατί αυτό είναι αδύνατο με βάση την υφιστάμενη Νομοθεσία!» σχολίασε μεταξύ άλλων ο κ. Φιωτάκης, υπογραμμίζοντας πως το παραεμπόριο έχει επιπτώσεις στην τοπική οικονομία, τις μικρές επιχειρήσεις αλλά και τους εργαζόμενους.
«Φέτος τα πράγματα είναι λίγο καλύτερα, αλλά το φαινόμενο εξακολουθεί να υπάρχει. Στην Πόλη παρατηρείται το φαινόμενο των παράνομων μικροπωλητών αλλά στο Λαγανά και το Καλαμάκι είναι σε έξαρση, αφού οι τουρίστες δεν γνωρίζουν και μπορούν να τους εκμεταλλευτούν πιο εύκολα» σχολίασε ο κ. Φιωτάκης, τονίζοντας πως θα πρέπει να ληφθεί σοβαρά υπόψη ο κίνδυνος που υπάρχει για τον τουρισμό.
«Οι τουρίστες, που έρχονται σε μια ξένη χώρα, νομίζουν πως ότι τους προσφέρεται είναι νόμιμο. Πέρα όμως από τα αντικείμενα και τα αξεσουάρ, πωλούνται παράνομα και τρόφιμα και υπάρχει κίνδυνος να καταλήξουν στο Νοσοκομείο! Αυτό είναι επικίνδυνο αλλά και εις βάρος του νησιού μας και της Χώρας μας!» κατέληξε!