Με μηνύματα για πρόοδο των παιδιών έγινε χθες ο Αγιασμός σε όλα τα σχολεία του νησιού και η έναρξη του σχολικού έτους συνοδεύτηκε από τις ευχές όλων προς τις μαθητικές κοινότητες και το έμψυχο δυναμικό τους.
Από νωρίς το πρωί μέχρι αργά το απόγευμα ο Μητροπολίτης Ζακύνθου πέρασε από τα σχολικά προαύλια για την τελετή, με επίλογο το Εσπερινό που ο Αγιασμός έγινε αργά χθες το απόγευμα.
Οι φωνές των παιδιών πλημμύρισαν τους χώρους των σχολείων, από τις εισόδους μέχρι τα προαύλια και ξεκούραστα από την καλοκαιρινή ανάπαυλα αναλαμβάνουν δράση στα θρανία για τη νέα χρονιά.
Στο μήνυμά του ο Μητροπολίτης ευχήθηκε από καρδιάς στους μαθητές καλή σχολική χρονιά, υγεία και ευόδωση των στόχων τους με τη βοήθεια των άξιων εκπαιδευτικών μας.
Ο Διευθυντής της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κ. Γκούσκος είπε ότι η πολιτεία προσδοκά πολλά από το ελληνικό σχολείο και έστειλε τις ευχές του στα παιδιά για τη νέα χρονιά.
«Η πολιτεία θέλει ένα σχολείο περισσότερο δημοκρατικό και ανοιχτό στην κοινωνία, με συνεργασία που θα έχει με τους φορείς και τους θεσμούς και με το Σύλλογο Γονέων. Που θα αντιμετωπίζει τα ζητήματα βίας και εκφοβισμού. Προς αυτή την κατεύθυνση θα παίξουν σημαντικό ρόλο οι καθηγητές. Θα είμαστε πάντα μαζί σας σαν διοίκηση του σχολείου, καθώς και η εκκλησία και οι τοπικές αρχές» είπε ο Διευθυντής Εκπαίδευσης κ. Γκούσκος.
Ακολούθως διαβάστηκε το μήνυμα του Υπουργού Παιδείας Κ. Γαβρόγλου που έδωσε έμφαση στην καταπολέμηση των φαινομένων βίας στα σχολεία.
«Mε την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς εύχομαι καλή δύναμη σε όλη την εκπαιδευτική κοινότητα, στις μαθήτριες και τους μαθητές. Το Υπουργείο κατέβαλε και θα συνεχίσει να καταβάλλει κάθε δυνατή προσπάθεια ώστε η φετινή χρονιά να πάει ακόμα καλύτερα από τις προηγούμενες. Είμαι βέβαιος ότι και σεις, μαθητές, εκπαιδευτικοί και γονείς, θα κάνετε το ίδιο.
Φέτος θέλω να σταθώ ιδιαίτερα στο θέμα της βίας και του σχολικού εκφοβισμού, του γνωστού σε όλους μας bullying, που δυστυχώς επανήλθε πρόσφατα με ιδιαίτερα τραυματικό τρόπο στην επικαιρότητα. Καλώ τους εκπαιδευτικούς, τους μαθητές και τις μαθήτριες, αλλά και τους γονείς σε συστράτευση και εγρήγορση απέναντι σ’ αυτό το εξαιρετικά δύσκολο στην αντιμετώπισή του φαινόμενο, αφού το σχολείο είναι ένας από τους χώρους εκδήλωσής του. Η αντιμετώπιση του σχολικού εκφοβισμού από την εκπαιδευτική κοινότητα δεν μπορεί παρά να κινείται στην κατεύθυνση της διαμόρφωσης μιας παιδαγωγικής στρατηγικής για την πρόληψη και την εξάλειψη της επιθετικότητας και της βίας. Γνωρίζουμε πως καθοριστικός παράγοντας που οδηγεί στην έκφραση βίαιων, απαξιωτικών και ρατσιστικών συμπεριφορών είναι η έλλειψη αυτοεκτίμησης. Σε αυτό το πλαίσιο, οι σύλλογοι των εκπαιδευτικών είναι σημαντικό να εστιάσουν τις προσπάθειές τους στη διαμόρφωση ενός περιβάλλοντος αλληλοσεβασμού, επικοινωνίας, διαλόγου, υπευθυνότητας, μέσα από την ενημέρωση, την καθοδήγηση αλλά κυρίως την ενδυνάμωση των μαθητών και των μαθητριών τους» ανέφερε μεταξύ άλλων το μήνυμα του Υπ. Παιδείας.
Εκ μέρους της τοπικής αυτοδιοίκησης χαιρέτισε τους μαθητές ο Πρόεδρος του Δημοτικού Συμβουλίου Νίκος Τσίπηρας που στα μεγαλύτερα παιδιά ευχήθηκε να πετύχουν τους στόχους τους.
«Ο Δήμος στέκεται δίπλα σας και είμαστε στην ευχάριστη θέση να ανακοινώσουμε πως εγκρίθηκε το πρόγραμμα ΦΙΛΟΔΗΜΟΣ ΙΙ για να βελτιωθούν οι υποδομές σε σχολεία και μέσα σε αυτή τη χρονιά θα αντιμετωπίσουμε κάποια προβλήματα. Δύναμη στους γονείς και στους καθηγητές» ευχήθηκε ο κ. Τσίπηρας.
Στο Λύκειο της Παναγούλας ο Διευθυντής Ανδ. Μαρκεσίνης είπε στα παιδιά ότι τώρα ζουν στο τελευταίο προστατευτικό περιβάλλον της ζωής με συμπαραστάτες την πολιτεία, τους καθηγητές και τους γονείς. «Οι καθηγητές δεν είναι μόνο για να μεταδώσουν γνώσεις αλλά για να δημιουργηθούν σχέσεις εμπιστοσύνης, σεβασμού και αμοιβαιότητας. Γνώσεις, δεξιότητες, ικανότητες και αρετές δίνει το σχολείο στους μαθητές που θα τους χρησιμεύσουν στη ζωή τους» είπε ο κ. Μαρκεσίνης που έκλεισε με το σύνθημα «κάθε φέτος και καλύτερα».
ΤΗΣ ΑΓΓΕΛΙΚΗΣ ΞΕΝΟΦΟΥ