Ο πρωτοπόρος Λεβάντες συνεχίζει την ξέφρενη πορεία του προς τον τίτλο αφού για 14η συνεχόμενη αγωνιστική κέρδισε και έσπασε το περσινό ρεκόρ του Ζακυνθιακού. Η ομάδα του Λεβάντε κέρδισε και την Νέα Σάντα Απένατι με 4-1 στην κοινή τους πλέον έδρα στο γήπεδο των Αμπελοκήπων και έμεινε αήττητος έχοντας το απόλυτο των νικών σε 14 παιχνίδια.
Οι τυπικά φιλοξενούμενοι δεν ήταν καλοί, κινήθηκαν σε κακή ημέρα έχοντας απέναντί τους έναν αντίπαλο που συγκριτικά ήταν πιο καλύτερος αλλά και «αυτόχειρας» αφού ξόδεψε ευκαιρίες για να ισοφαρίσει με κυριότερη το χαμένο πέναλτι του Σούρμπη!
Ο Λεβάντες όμως μπορεί να μην έπεισε με την εμφάνιση του όμως έχει στις τάξεις του ποδοσφαιριστές που μπορούν να πάρουν “ένα παιχνίδι μόνοι τους!
Το σκορ άνοιξε για τος φιλοξενούμενους ο Νίκος Ματαράγκας μετά από ωραία πάσα του Αλέξη Κομιώτη στο 13΄. Το ημίχρονο κύλησε στο ίδιο μοτίβο με τον δυνατό αέρα να είναι κυρίαρχος του παιχνιδιού! Στο β΄ μέρος η Σάντα ήταν εμφανώς καλύτερη μέσα στον αγωνιστικό χώρο αλλά ο Διονύσης Μαλαφούρης μετά από ωραία πάσα του Ματαράγκα «κλείδωσε τη νίκη κάνοντας το 0-2.
Η Σάντα δεν το έβαλε κάτω πίεσε κέρδισε πέναλτι στο 57΄ σε χέρι του Δούμουρα μέσα στην περιοχή με τον νεαρό αμυντικό να παίρνει την άγουσα για τα αποδυτήρια καθώς αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα. Ο Σάκης Σούμπης όμως σπατάλησε την ευκαιρία καθώς κτύπημα πέναλτι ήταν κακό με αποτέλεσμα ο Ανδρέου να αποκρούσει.
Η πίεση της Σάντας συνεχίστηκε με τον Λεβάντε να αρκείται μόνο σε αντεπιθέσεις. Στο 83΄ ο Γιακουμέλος μπήκε στην περιοχή πλασάρισε η μπάλα πήγε στο δοκάρι ο ίδιος πάικτης την έστρωσε στον Δημήτρη Ματαράγκα ο οποίος με πλασέ μείωσε σε 1-2.
Η συνέχεια δεν ήταν η αναμενομένη καθώς ο Διονύσης Μαλαφούρης στο 86΄ «τελείωσε» την Σάντα που με πλασέ έκανε το 1-3 για να έρθει στο 90+2 ο Χρήστος Κομιώτης και με ωραία προσπάθεια έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το τελικό 1-4 για την ομάδα του.
ΚΑΤΑΣΤΑΡΙ – ΑΕΤΟΣ ΚΑΛΛΙΠΑΔΟΥ 3-1
Στα άλλα παιχνίδια ο ΑΟ Κατασταρίου πήρε το τρίποντο και συνεχίζει την ανοδική του αγωνιστική πορεία απέναντι στο Αετό Καλιπάδου τον οποίο κέρδισε με 3-1 με 2 γκολ, του Σπύρου Μαρίνου και 1 του Παν. Δρόσου. Για τον Αετό το γκολ πέτυχε ο Καποδίστριας που είχε ισοφαρίσει σε 1-1.
ΤΣΙΛΙΒΗ – ΓΕΡΑΚΑΡΙΑ 2-1
Το Τσιλιβή τα βρήκε σκούρα από την ΑΕ Γερακαρίων την οποία κέρδισε με 2-1. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν στο σκορ με τον Καμπεράι στο 4΄ ένα λεπτό αργότερα ο Λέανδρος Τσάνης με πέναλτι έφερε το ματς στα ίσια σε 1-1 για να έρθει ο νεοαποκτηθείς από το Τσιλιβή Γιώργος Μαυρίας στο 61΄ και να δώσει τη νίκη στην ομάδα του.
Στα ορεινά ο Άγιος Λέοντας δυσκολεύτηκε να κάμψει την αντίσταση του Εθνικού Σκουλικάδου αλλά στο τέλος επικράτησε με 3-2. Τα «Λιοντάρια» μπήκαν μπροστά στο σκορ και μάλιστα με 2-0 με τα γκολ του Μάριου Μαρούδα στο 56΄ και 69΄ αλλά ο Εθνικός κατάφερε να ισοφαρίσει σε 2-2 με τα γκολ του Νήτα στο 70′΄ και του Ανδρέα Πλέσσα στο 84΄ ο Σαράντης Μπάστας όμως λύτρωσε τους γηπεδούχους στο 87΄ κάνοντας το τελικό 3-2.
ΝΕΑ ΣΑΝΤΑ – ΛΕΒΑΝΤΕΣ 1-4
(85΄ Ματαράγκας Δημ. / 14΄ Ματαράγκας Ν., 60΄, 86΄ Μαλαφούρης, 90΄+ 2΄ Κομιώτης Χρ.).
ΤΣΙΛΙΒΗ – ΓΕΡΑΚΑΡΙΑ 2-1
(5΄ Τσάνης (πεν.), 61΄ Μαυρίας / 4΄ Καμπεράι)
Α.Σ. ΑΓ ΛΕΩΝ/ΚΟΙΛΙΩΜ – ΣΚΟΥΛΙΚΑΔΟ 3-2
(57΄, 67΄ Μαρούδας Μ., 87΄ Μπάστας Σαρ. / 70΄ Νήτα, 84΄ Πλέσσας Ανδρ.)
ΚΑΤΑΣΤΑΡΙ – ΑΕΤΟΣ ΚΑΛΛΙΠΑΔΟΥ 3-1
(7΄, 25΄ Μαρίνος Σπ., 70΄ Δρόσος / 15΄ Καποδίστριας)
Β΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
ΛΙΘΑΚΙΑ- ΠΗΓΑΔΑΚΙΑ 7-1
ΚΥΡΙΑΚΗ 01/02/2015
ΑΛΙΚΑΝΑΣ – ΠΑΝΑΡΤΕΜΗΣΙΑΚΟΣ ΓΗΠ : ΑΓΓΕΡΙΚΟΥ ΩΡΑ : 15.00
ΚΛΑΔΗΣ – ΨΑΡΡΗΣ – ΜΑΛΛΙΑΣ
ΒΑΣΙΛΙΚΟΣ – ΚΑΛΑΜΑΚΙ ΓΗΠ : ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ ΩΡΑ : 15.00
ΤΡΟΜΠΟΥΚΗΣ – ΠΥΛΑΡΙΝΟΣ – ΑΝΤΩΝΙΟΥ
ΒΟΥΓΙΑΤΟ – ΑΡΓΑΣΙ ΓΗΠ : ΜΑΧΑΙΡΑΔΟΥ ΩΡΑ : 10.00
ΜΠΑΣΤΑΣ – ΣΤΕΡΙΩΤΗΣ Δ – ΜΑΤΣΑΣ
ΕΣΠΕΡΟΣ – ΚΕΡΙ ΓΗΠ : ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ ΩΡΑ : 12.00
ΛΙΒΕΡΗΣ – ΠΥΛΑΡΙΝΟΣ – ΣΤΡΑΒΟΠΟΔΗΣ
ΠΛΑΝΟΣ – ΠΑΝΑΡΚΑΔΙΚΟΣ ΓΗΠ : ΠΛΑΝΟΥ ΩΡΑ : 12.00
ΚΩΣΤΑΚΗΣ – ΠΕΤΤΑΣ – ΚΑΜΠΙΩΤΗΣ
ΤΡΙΤΗ 03/02/2015
ΜΑΧΑΙΡΑΔΟ – ΕΛΑΤΙΑΚΟΣ ΓΗΠ: ΜΑΧΑΙΡΑΔΟΥ ΩΡΑ : 15.00
ΣΤΕΡΙΩΤΗΣ Δ – ΚΩΣΤΗΣ – ΣΤΕΡΙΩΤΗΣ