Της Αγγελικής Ξενόφου
Οι άνεμοι των τελευταίων ημερών έχουν δημιουργήσει προβλήματα στους παραγωγούς καθώς έχει παρατηρηθεί ότι σε πολλά χωριά έπεσε ο καρπός από τα ελαιόδεντρα πριν γίνει η συλλογή του.
Πληροφορίες αναφέρουν ότι το φαινόμενο είναι αισθητό στο Βανάτο, τη Λιθακιά και αλλού ενώ αναμένεται άμεσα η αναγγελία ζημιάς στον ΕΛΓΑ.
Οι αγρότες ανέφεραν ότι φέτος υπήρξε μείωση της παραγωγής λόγω της προσβολής από δάκο και ζήτησαν να γίνουν και στο νομό μας προγράμματα για τη δακοκτονία.
Η προσβολή από το δάκο σε συνδυασμό με την σχινοκαρπία είχαν σαν αποτέλεσμα να μειωθεί η παραγωγή και τα έντονα καιρικά φαινόμενα των ημερών με τους ανέμους έριξαν τον καρπό στο έδαφος. Περισσότερα στοιχεία θα γίνουν γνωστά τις επόμενες ημέρες καθώς οι γεωπόνοι θα κάνουν ελέγχους στις καλλιέργειες