Πρωτιά στη Φώφη Γεννηματά έδωσε η κάλπη του ΠΑΣΟΚ στη Ζάκυνθο και έτσι ο νομός μας εναρμονίστηκε με τα συνολικά αποτελέσματα που σε όλη τη χώρα που την έφεραν πρώτη στις προτιμήσεις για τη θέση του Προέδρου του κόμματος.
Η κάλπη είχε στηθεί στο ισόγιο του Διοικητηρίου και συνολικά ψήφισαν 215 άτομα.
Σύμφωνα με όσα έγιναν γνωστά από τον Γραμματέα της Νομαρχιακής Επιτροπής του ΠΑΣΟΚ Διονύση Μποτώνη, η διαδικασία στο νομό μας κύλησε ομαλά και προσήλθαν αρκετά άτομα από το χώρο που ήταν παλιοί γνώριμοι στα κομματικά στελέχη.
Η κάλπη έκλεισε στις 7.30 το απόγευμα και οι υποψήφιοι έλαβαν:
Φώφη Γεννηματά 150 ψήφους
Ανδρέας Λοβέρδος 33 ψήφους
Οδυσσέας Κωνσταντινόπουλος 32 ψήφους
Υπενθυμίζεται πως η ανακήρυξη των τριών υποψηφιοτήτων έγινε στη διάρκεια του 10ου Συνεδρίου του ΠΑΣΟΚ, το προπερασμένο Σαββατοκύριακο. Η Φώφη Γεννηματά παρουσίασε 670 υπογραφές συνέδρων για την υποψηφιότητά της, ο Οδυσσέας Κωνσταντινόπουλος 317 και ο Ανδρέας Λοβέρδος 300 υπογραφές.