Στα χέρια της αστυνομίας βρέθηκε ένας 40χρονος ελληνοκαναδός με την κατηγορία της απόπειρας κλοπής. Ο 40χρονος το μεσημέρι της περασμένης Τετάρτης, επιχείρησε να κλέψει πρώτα ένα ποδήλατο και στην συνέχεια μηχανικά εργαλεία, τα οποία βρίσκονταν στο πίσω κάθισμα ενός αυτοκινήτου που ήταν ξεκλείδωτο.
Οι δύο παραπάνω απόπειρες σημειώθηκαν στην Πόλη της Ζακύνθου αργά το μεσημέρι της 22ης Απριλίου. Πιο συγκεκριμένα, αρχικά ο 40χρονος επιχείρησε να κλέψει το ποδήλατο που ήταν σταθμευμένο στην οδό Αγίου Διονυσίου, όμως δεν τα κατάφερε γιατί έγινε αντιληπτός από τον ιδιοκτήτη του ο οποίος και τον σταμάτησε.
Λίγα λεπτά αργότερα, ο 40χρονος επιχείρησε αυτή τη φορά να αφαιρέσει μηχανικά εργαλεία που βρίσκονταν σε Ι.Χ. αυτοκίνητο σταθμευμένο στον ίδιο δρόμο, περνώντας τα χέρια του μέσα από τα ανοιχτά παράθυρα των μπροστινών θυρών του αμαξιού. Και σε αυτή την περίπτωση όμως έγινε αντιληπτός από τον ιδιοκτήτη του αυτοκινήτου.
Αστυνομικοί της ΟΠΚΕ Ζακύνθου έσπευσαν στο σημείο όπου έλαβαν χώρα οι απόπειρες κλοπής και αφού οι παθόντες τους υπέδειξαν το δράστη τον συνέλαβαν.
Μ.Π.