Ο ορισμός της επιτροπής παραλαβής του έργου για την βιοκλιματική αναβάθμιση της πλατείας Σολωμού είναι ένα από τα θέματα που αναμένεται να απασχολήσουν την αποψινή συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου Ζακυνθίων την στιγμή που οι εργασίες έχουν ήδη ξεκινήσει με εκσκαφές στο κέντρο της πλατείας από τον ανάδοχο.
Το έργο, η σκοπιμότητα και ο τρόπος κατασκευής του έχουν προκαλέσει πλήθος συζητήσεων και σχολίων, δεδομένου ότι πολλοί εκφράζουν επιφυλακτικότητα για την σκοπιμότητα του, ενώ ακούστηκαν παράπονα για τον ακόμη μεγαλύτερο περιορισμό των ελεύθερων χώρων για τα παιδιά, την όχληση, την σκόνη και άλλα αναπόφευκτα προβλήματα που προκύπτουν σε τέτοιου είδους παρεμβάσεις. Θυμίζουμε πως έναν επιπλέον προβληματισμό δημιουργεί το γεγονός ότι η σύμβαση για το έργο υπεγράφη τον περασμένο Αύγουστο και αυτό σημαίνει πως ο ανάδοχος οφείλει να το παραδώσει τον Αύγουστο του 2015.
Από την πλευρά του ο Δήμαρχος κάνει λόγο για γραπτή δέσμευση του αναδόχου ότι θα μπορέσει να ολοκληρώσει το έργο μέχρι τα τέλη Μαρτίου, αλλά η εξέλιξη αυτή προϋποθέτει, μεταξύ άλλων και την ομαλή ροή των χρηματοδοτήσεων.
Σε κάθε περίπτωση η αποψινή συζήτηση αναμένεται με ενδιαφέρον, αφού αφενός η συμπολίτευση δέχτηκε να προχωρήσει το έργο που είχε ήδη συμβασιοποιηθεί, αλλά υπάρχουν και φωνές που συνεχίζουν να διαφωνούν (όπως αυτή του Προέδρου της ΔΕΥΑΖ Δ. Κοντονή), ενώ «διχασμένη» είναι και η αντιπολίτευση αφού ο συνδυασμός του κ. Μποζίκη είναι αυτός που αποφάσισε την υλοποίηση του συγκεκριμένου έργου, αφετέρου οι συνδυασμοί των κ.κ. Κουρή και Κωνσταντίνου έχουν ήδη διατυπώσει τις ενστάσεις και τις επιφυλάξεις τους.
Μ.Π.