Της Αγγελικής Ξενόφου
Προσπάθεια για να γίνει ένα συμμάζεμα καταβάλλει η νέα διοίκηση του Συνδέσμου Καθαριότητας στις εγκαταστάσεις κοντά στο αεροδρόμιο, με σκοπό να περιορίσει τα έξοδα και να συντηρήσει τον εξοπλισμό.
Μπορεί το κυρίαρχο πρόβλημα αυτή την περίοδο να είναι ο χώρος που θα φιλοξενήσει τα σκουπίδια του νησιού και ο μεγάλος πονοκέφαλος για το Δήμο και το Σύνδεσμο να αφορά την επιτάχυνση των διαδικασιών γι’ αυτό το χώρο, ωστόσο παράλληλα γίνονται ενέργειες για να λειτουργήσει αποτελεσματικά ο φορέας.
Η πιο σημαντική απόφαση αφορά το χώρο που παλιά ήταν το γραφείο κίνησης οχημάτων, καθώς τώρα τα οχήματα φυλάσσονται σε οικόπεδα του Συνδέσμου και
δεν πληρώνεται ενοίκιο. Στη θητεία του πρώην Δημάρχου είχε ενοικιαστεί χώρος μεταξύ του δρόμου που οδηγεί στο ΚΤΕΟ και του δρόμου αεροδρομίου. Όμως η οικονομική κατάσταση της αυτοδιοίκησης και η έλλειψη χρημάτων δεν επιτρέπει να διατίθενται αυτά τα χρηματικά ποσά και έτσι όλα τα οχήματα συγκεντρώθηκαν σε οικόπεδα δίπλα από τα γραφεία του Συνδέσμου Καθαριότητας.
Περιορισμός στις δαπάνες θα γίνει και από τη συντήρηση των αυτοκινήτων του Συνδέσμου καθώς διαμορφώθηκαν κατάλληλοι χώροι για να επισκευάζονται.
Σύμφωνα με όσα έγιναν γνωστά από το Πρόεδρο Π. Μυλωνά, σε τέσσερα διαφορετικά σημεία θα γίνονται οι εργασίες ώστε όλα τα οχήματα να είναι καλοδιατηρημένα και να έχουν διάρκεια ζωής.
Σε ένα μέρος που είναι κοντά στο σημείο της συγκέντρωσης των ανακυκλώσιμων υλικών, έχουν τοποθετηθεί τα μηχανήματα για τη λειτουργία βουλκανιζατέρ. Εκεί παρακολουθούνται τα ελαστικά των οχημάτων. Πιο δίπλα βρίσκεται χώρος για τον τεχνικό έλεγχο στα οχήματα και δίπλα χώρος για το βάψιμό μας.
Πρόκειται στην ουσία για συνεργείο το οποίο λειτουργεί συνέχεια και έτσι θα επιμηκυνθεί η διάρκεια ζωής όλου του εξοπλισμού του Συνδέσμου σε οχήματα και απορριμματοφόρα. Σε ένα μικρό στεγασμένο και κλεισμένο χώρο μπήκαν υλικά αναλώσιμα για τα οχήματα όπως λάδια, υγρά για τη μηχανή κλπ.
Στους εξωτερικούς χώρους λειτουργεί πλυντήριο στο οποίο πλένονται τακτικά τα οχήματα. Υγειονομικοί λόγοι επιβάλλουν αυτό να γίνεται τακτικά αλλά σύμφωνα με τον Πρόεδρο, αυτό δεν συνέβαινε.
Μία ακόμα απόφαση που έλαβε η διοίκηση αφορά τη δημιουργία εγκαταστάσεων ανεφοδιασμού καυσίμων. Στον ίδιο χώρο που είναι τα γραφεία και δίπλα από το σημείο φύλαξης των απορριμματοφόρων, κατασκευάστηκε το πρατήριο το οποίο διαθέτει μόνο πετρέλαιο. Τα περισσότερα οχήματα του Συνδέσμου λειτουργούν με πετρέλαιο και γι’ αυτό θα υπάρχει η δυνατότητα χωρίς καθυστερήσεις και διαγωνισμούς να πηγαίνουν στο χώρο για ανεφοδιασμό. Εκεί θα υπάρχει υπεύθυνος υπάλληλος που θα καταγράφει τις ποσότητες που θα δίνονται σε κάθε όχημα.
Μέσα σε διάστημα λίγων μηνών έχουν γίνει διάφορες αλλαγές στο χώρο του Συνδέσμου Καθαριότητας από τη νέα διοίκηση που ανέλαβε καθήκοντα μετά τις εκλογές, σε μία δύσκολη εποχή για τη χώρα αλλά και για την τοπική αυτοδιοίκηση.
«Λιγότερα λόγια πολύ δουλειά για να είμαστε αποτελεσματικοί και χρήσιμοι» είναι το σύνθημα του Προέδρου Παναγιώτη Μυλωνά.